P.o kanclerza Niemiec Angela Merkel zabrała głos podczas Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Merkel rozmawiała przez 30 minut z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern w ramach wirtualnej dyskusji. Nowa Zelandia gości Forum i chociaż Niemcy nie są jej członkiem, Ardern powiedziała agencji AP, że od dawna podziwia Merkel, która wkrótce opuści urząd.
Angela Merkel o szczepieniach: masz prawo, ale i obowiązek
Merkel mówiła o COVID-19. - Ten wirus jest bardzo, bardzo trudny – powiedziała Merkel. Mówiła, że Niemcy zmagają się z nową falą infekcji, która w czwartek osiągnęła rekordowy dzienny poziom 50 tys. zakażeń. Jej zdaniem wyprodukowanie szczepionek w ciągu roku od wybuchu epidemii było ogromnym osiągnięciem naukowym, ale urzędnicy nadal nie docierają do grupy niezaszczepionych osób.
- Masz prawo się zaszczepić - powiedziała Merkel - ale do pewnego stopnia ty również, jako członek społeczeństwa, masz obowiązek zaszczepić się, aby chronić siebie i innych - komentowała.
Około dwie trzecie z 83 milionów ludzi w Niemczech jest w pełni zaszczepionych, ale społeczeństwo sprzeciwiło się wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla niektórych grup pracowników. Rząd rozważa nowe środki w obliczu ostatniego wzrostu - zapowiedziała p.o.kanclerza Niemiec.
Media społecznościowe utrudniają dotarcie do ludzi z rzetelną informacją
Podczas dyskusji zarówno Merkel, jak i Ardern wyraziły swoją frustrację z powodu wzrostu dezinformacji w mediach społecznościowych. - W dawnych czasach mieliśmy pewne wydarzenia, które miały miejsce w naszym społeczeństwie. Telewizja poinformowała o tym, a następnego dnia wszyscy o tym mówili – powiedziała Merkel. - Dziś każdy uczestniczy we własnych mediach społecznościowych. Angażujesz się tylko w bańkę, którą spotykasz w Internecie - dodała.
Merkel powiedziała też, że gdyby była jakaś rada, której mogłaby udzielić przyszłym liderom, to starałaby się zrozumieć perspektywę innych i to, co skłania ich do działania w taki sposób, w jaki to robią.
Ardern powiedziała, że jedną z lekcji, którą otrzymała podczas pandemii, było zaangażowanie ludzi i firm w próby znalezienia rozwiązań poprzez przedstawienie im danych i pokazanie problemu. Powiedziała, że wszyscy dowiedzieli się o wirusie, gdy się rozprzestrzeniał. Dosłownie: budujesz samolot, próbując nim latać – powiedziała Ardern.
Forum zakończy się w sobotę wirtualnym spotkaniem przywódców regionu Pacyfiku, w tym prezydenta USA Joe Bidena i jego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga.
Kto przoduje w szczepieniach
Według danych Our World In Data najlepiej w Unii pod względem szczepień radzi sobie Portugalia. Tam co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło niemal 89 proc. populacji. Na podium są także Malta (niemal 84 proc.) i Hiszpania (81,5 proc.). Polska z odsetkiem na poziomie niecałych 54 proc. zajmuje piąte miejsce od końca, Niemcy są na 14. lokacie.
Czytaj też: Szczepienie albo zwolnienie? Postulat rozważany dla pracowników szpitali i innych placówek leczniczych