Dla kogo kredyt bez wkładu własnego?
Taki kredyt udzielany będzie w złotówkach na minimum 15 lat. Ustawa ustala także wprowadzenie maksymalnego limitu ceny takiej nieruchomości. Wszystko po to, żeby uniknąć manipulowania wartością mieszkań. Rozwiązanie sprawi, że za pośrednictwem BGK nabywca nieruchomości otrzyma do 20 proc. kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł).
Dodatkowo bank spłaci część należności w przypadku urodzenia się dziecka. Tzw. spłata rodzinna wyniesie 20 tys. zł, gdy na świat przyjdzie drugie dziecko i 60 tys. zł, kiedy urodzi się trzecie i każde kolejne.
Senat nie miał uwag
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych poparła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Mieszkanie bez wkładu własnego stanowi podstawowe założenie Polskiego Ładu w zakresie mieszkalnictwa. Zdaniem autorów ustawy rozwiązanie umożliwi młodym do 35. roku życia łatwiejsze nabycie nieruchomości na własność.
Już na początku miesiąca połączone komisje pozytywnie zaopiniowały poprawkę zgłoszoną przez KO zmierzającą do tego, by gwarantowany kredyt mieszkaniowy mógł być także udzielony "w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania".