Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Miliardy euro dla Ukrainy. Parlament Europejski zdecydował

Podziel się:

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek długoterminową pomoc finansową dla Ukrainy. Jej łączna wysokość to nawet 50 mld euro. W związku z koniecznością wdrożenia mechanizmu wsparcia, konieczna była też rewizja budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Miliardy euro dla Ukrainy. Parlament Europejski zdecydował
50 mld euro dla Ukrainy. Parlament Europejski podjął decyzję. Na zdjęciu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (GETTY, Anadolu)

Wieloletnie ramy finansowe (czyli de facto budżet unijny) zostały rozszerzone o tzw. Instrument na rzecz Ukrainy. Posłowie zgodzili się na ten krok stosunkiem głosów 536 do 40 (39 głosujących się wstrzymało).

PE zatwierdził też aktualizację unijnego budżetu na lata 2021-2027 stosunkiem głosów 499 do 67 (31 posłów wstrzymało się od głosu). Rewizja zakłada też m.in. zwiększenie środków na migrację i zarządzanie granicami o 2 mld euro, na politykę sąsiedztwa – o 7,6 mld euro, a na Europejski Fundusz Obronny – o 1,5 mld euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

Miliardy euro na pomoc Ukrainie

Tym samym Ukraina w najbliższych latach otrzyma 50 mld euro. Pieniądze te trafią do broniącego się kraju w: dotacjach, pożyczkachgwarancjach.

To finalizacja decyzji, które wcześniej zapadły na szczeblu politycznym. W grudniu 2023 r., pomimo otwarcia rozmów akcesyjnych UE z Ukrainą, premier Węgier Viktor Orbán zablokował przekazanie jej finansowej pomocy, jak również rewizję budżetu. Dlatego przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował o zwołaniu na 1 lutego specjalnego szczytu UE w Brukseli w nadziei, że uda się porozumieć z premierem Węgier, co ostatecznie nastąpiło.

– Obawialiśmy się, że unijne pieniądze, których Komisja Europejska do tej pory nam nie dała, prędzej czy później trafią na Ukrainę – wytłumaczył szef węgierskiego rządu na początku lutego. – Obawialiśmy się również, że zbyt długo i bez kontroli oddajemy fundusze do dyspozycji Ukrainy – dodał.

Viktor Orbán stwierdził też, że po długich negocjacjach Budapeszt dostał satysfakcjonująca ofertę i postanowił ją zaakceptować. – Cieszę się, że reakcja rynków i społeczności biznesowej na tę umowę jest już pozytywna – podsumował.

Polityczny impas w USA w Ukrainy

Wciąż ważą się losy wsparcia finansowego dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych. W połowie lutego Senat USA zatwierdził pakiet wsparcia dla: Kijowa, Izraela i Tajwanu. Jednak ostateczny głos w tej sprawie należy do Izby Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie. A to właśnie ta partia nie kwapi się do dalszego wspierania państw ogarniętych wojną lub znajdujących się w realnym zagrożeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP