Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Minister będzie rozmawiać z nauczycielami o wynagrodzeniach. Prezes ZNP pyta skąd zwłoka

24
Podziel się:

Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Prezes ZNP Sławomir Broniarz przyznał, że nie rozumie, dlaczego minister pół roku zwlekała ze spotkaniem.

Minister będzie rozmawiać z nauczycielami o wynagrodzeniach. Prezes ZNP pyta skąd zwłoka
Minister edukacji Barbara Nowacka (PAP, PAP/Albert Zawada)

We wtorek w południe w siedzibie MEN odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, powołanego pod koniec kwietnia przez minister edukacji Barbarę Nowacką. Propozycję utworzenia zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowisko nauczycielskie, zgłosił w grudniu ub.r. Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że na spotkaniu z minister edukacji związek poruszy przede wszystkim temat warunków pracy i płac nauczycieli.

To jest to, co dotyczy także naszego awansu zawodowego, oceny pracy i kształcenia przyszłych nauczycieli. To jest też kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, emerytur nauczycielskich i świadczeń kompensacyjnych - wymienił Broniarz na antenie RMF24.

Przyznał, że nie rozumie, dlaczego Barbara Nowacka pół roku zwlekała ze spotkaniem ze związkami zawodowymi nauczycieli w ramach powołanego w kwietniu zespołu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Wynagrodzenia za wycieczki

Szefowa MEN z kolei pytana była w czwartek w Radiu Zet, czy nauczyciele będą mieli wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi podczas wycieczek i tak zwanych zielonych szkół. - Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować - odpowiedziała.

Dodała, że dyskusja nad tym zagadnieniem pojawiła się przy programie "Podróże z klasą" polegającego na 100-proc. sfinansowaniu z budżetu państwa wycieczek dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Nauczyciele wyjeżdżając z dziećmi na wycieczki szkolne otrzymują obniżone wynagrodzenie - powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak. Jak mówiła, dzieje się tak, gdyż nie otrzymują za ten czas wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które mieli przydzielone. Przytoczyła też przykład nauczycielki, która pracuje w dwóch szkołach. W przypadku wyjazdu na wycieczkę z uczniami z jednej ze szkół np. na trzy dni, otrzymuje z tej szkoły tylko wynagrodzenie zasadnicze za te dni, a z drugiej nie otrzymuje za te trzy dni żadnego wynagrodzenia. - Kto w takiej sytuacji chce jechać? - pytała.

Jak tłumaczyła, wyjazd nauczyciela na wycieczkę szkolną powinien być w przepisach prawa uregulowany jako polecenie służbowe wyjazdu lub delegacja służbowa. Jak mówiła, wtedy możliwe byłoby wypłacenie nauczycielowi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie prowadzi będąc na wycieczce, gdyż nie prowadzi ich nie ze swojej winy. Zauważyła także, że to nie jest komfortowa sytuacja dla nauczyciela, gdy podczas wycieczki jego przejazd, nocleg i posiłki są opłacane przez radę rodziców i uczniów. Zaznaczyła, że konieczne jest też uregulowanie kwestii odpowiedzialności i prawa nauczyciela do wypoczynku podczas wyjazdu.

Co z dziećmi z Ukrainy?

Jednak płace i wynagrodzenia to nie jedyny problem, o którym chcą rozmawiać związkowcy.

Przewodniczący ZNP odniósł się też do wprowadzanego od września obowiązku szkolnego dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce. Jego zdaniem, MEN nie ma pełnej wiedzy, na czym polega praca nauczycieli.

- Jeżeli wiceminister Anna Mucha mówi lekką ręką, że przyjmiemy 50 czy 100 tys. dzieci ukraińskich, to musi sobie zadać pytanie, w jakich warunkach te dzieci będą funkcjonowały w polskich szkołach. Jak będziemy je przyjmowali w sytuacji, gdy jest rozbieżność językowa, kulturowa, do tego dochodzi trauma wojenna. Tym dzieciom należy się specjalna pomoc, specjalna troska - zauważył prezes Broniarz.

Dodał, że potrzebne są też na to dodatkowe środki. - Podobno Komisja Europejska ma na ten cel dla Polski pieniądze, ale one wejdą w życie od stycznia przyszłego roku, a rok szkolny zaczyna się we wrześniu - zaznaczył.

Od nowego roku szkolnego ze szkół zniknie też przedmiot "Historia i Teraźniejszość", tzw. HiT. Zdaniem Broniarza, można było w wprowadzić pewne zmiany w przedmiocie, bo jego brak będzie oznaczać dla wielu nauczycieli utratę godzin pracy, a czasem też pełnego etatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Ona
4 tyg. temu
Do ciemnego ludu. Nauczyciel pracujący przy tablicy jest odpowiedzialny za wszystkich obecnych w klasie , a na dyżurze obecnych w szkole na danym piętrze. Praca nauczyciela to pełna godzina!!!!!!! I to często bez przerwy.
Ona
4 tyg. temu
Może tak policzcie wszystkie programy socjalne 800+, darmowe podręczniki,wyprawka szkolna i jeszcze dofinansowanie do wycieczek. Żyć nie umierać. I jeszcze szkoła ma wychować. I niech każdy sobie zada pytanie co zrobiłby z własnym dzieckiem. gdyby szkolnictwo było prywatne. Czy stać byłoby go na edukację? Przestańcie krytykować nauczycieli drodzy rodzice bo to dzięki nim możecie realizować się zawodowo mając opiekę i naukę za darmo. Bądźcie wdzięczni zarówno pani w żłobku w przedszkolu jak i inny nauczyciel. Amen
Ona
4 tyg. temu
Gdzie moje komentarze...
Ona
4 tyg. temu
Może tak policzcie wszystkie programy socjalne 800+, darmowe podręczniki,wyprawka szkolna i jeszcze dofinansowanie do wycieczek. Żyć nie umierać. I jeszcze szkoła ma wychować. I niech każdy sobie zada pytanie co zrobiłby z własnym dzieckiem. gdyby szkolnictwo było prywatne. Czy stać byłoby go na edukację? Przestańcie krytykować nauczycieli drodzy rodzice bo to dzięki nim możecie realizować się zawodowo mając opiekę i naukę za darmo. Bądźcie wdzięczni zarówno pani w żłobku w przedszkolu jak i innym nauczycielom. Amen
Ona
4 tyg. temu
WIEDZI Ewelins 2 dni temu zgłoś Prosze pracowac 40 godz tak jak inni. Nie powinno byc nierownosci. Dostaliscie duze podwyzki to musi byc za cos. Odpowiedz 7 14 Ona 6 min. temu zgłoś Mamy jednak ciemny naród który nie potrafi zrozumieć zawodu nauczyciela. Po pierwsze, jakie 18 x45 godzin ? 18 dotyczy pracy z dziećmi oprócz innych obowiązków. I nie 45 minut tylko pełna godzina. A kto jest na dyżurze miedzy lekcjami firmy ochroniarskie czy nauczyciele????. Nie ma czasu ani godnie zjeść śniadania, ani wypić w spokoju cokolwiek ani wyjść do toalety. Druga sprawa może zaczniecie wyliczać uczciwa pracę innym zawodom. Urzędnicy np. Czy rzeczywiście pracują rzetelnie od 7 do 15. I prywatnych spraw nie załatwiają w pracy? A administracja szkolna czy też pracuje od 7 do 15? A panie sprzątające sprzątają całe 8 godzin i nie mają kiedy usiąść? A może tak policzcie wszystkie programy socjalne 800+, darmowe podręczniki,wyprawka szkolna i jeszcze dofinansowanie do wycieczek. Żyć nie umierać. I jeszcze szkoła ma wychować. I niech każdy sobie zada pytanie co zrobiłby z własnym dzieckiem. gdyby szkolnictwo było prywatne. Czy stać byłoby go na edukację? Przestańcie krytykować nauczycieli drodzy rodzice bo to dzięki nim możecie realizować się zawodowo mając opiekę i naukę za darmo. Bądźcie wdzięczni zarówno pani w żłobku w przedszkolu jak i innym nauczycielom w szkołach Amen
...
Następna strona