Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Ministerstwo klimatu o atomie na Pomorzu. "Decyzja jest ostateczna"

25
Podziel się:

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu — poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna — podkreślił resort.

Ministerstwo klimatu o atomie na Pomorzu. "Decyzja jest ostateczna"
Minister klimatu i środowiska - Paulina Hennig-Kloska (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak mogliśmy przeczytać w money.pl, dyskusja wokół lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozgorzała na nowo. W listopadzie ubiegłego roku ziarno niepewności w tym temacie zasiał obecny premier Donald Tusk.

W minioną środę "Dziennik Bałtycki" napisał, że zmianę lokalizacji elektrowni zapowiedziała nowo wybrana wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Wsparcia wojewodzie miał udzielić wicemarszałek województwa Leszek Bonna. Według gazety informację o tym, że elektrownia miałaby powstać nie w gminie Choczewo, a w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa, przekazała Rutkiewicz w środę podczas wizyty w Chojnicach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek nie wpuścił kontrolerów. Ekspert: to świadczy o jednym

MKiŚ przekazało informację o ostatecznej lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu

Tymczasem według MKiŚ, zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat. Dlatego też decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.

Ministerstwo przypomniało, że efektem badań było uzyskanie przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe decyzji środowiskowej, a w jej następstwie decyzji lokalizacyjnej.

Poprzedzające ich uzyskanie wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych, obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii — zaznaczyło MKiŚ.

Zaznaczyło również, że 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.

Decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino spółka PEJ otrzymała od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 19 września 2023 r. Natomiast 26 października 2023 r. wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej — przypomniało MKiŚ.

Warto dodać, że na początku stycznia spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), będąca inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu, poinformowała, że "minister rozwoju i technologii wydał postanowienie stwierdzające niedopuszczalność odwołania od decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
WYRÓŻNIONE
Piotr
11 miesięcy temu
Przynajmniej część chłodzenia jest przewidziane wodą morską. Więc to nie może być daleko od brzegu. Zmiana lokalizacji to wyrzucenie w błoto kilkudziesięciu mln $ i kilku lat pracy, bez sensu. Zawsze tak będzie, że inwestycja cokolwiek by to było jest potrzebna, ale nie u mnie tylko w sąsiedniej gminie.
mlodyemeryt
11 miesięcy temu
Wiec parcie na rzad Tuska pomaga! Jeszcze CPK i port kotenerowy w Swinoujsciu, trzeba naciskac do skutku!
znajomy
11 miesięcy temu
obstawiam, żę opóźnienie wyniesie 13 lat.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
Nict
11 miesięcy temu
Czy ktoś jest w stanie wskazać choć jedną mądrą i szanowaną ministrę w tym rządzie ?
ObywatelkaK
11 miesięcy temu
"misterka " od wpadek buahahhahahahah
dgen
11 miesięcy temu
Paulina Siemens-Klęska = jestem spokojny o los polskiej energetyki.
Przypominam
11 miesięcy temu
Około 60% złóż uranu na świecie ma Kazachstan i Rosja a dalsze 12% mają Chiny i Niger, który właśnie przeszedł na stronę rosyjską. Tak że ten uran będzie bardzo droooooogi albo wcale go nie dostaniemy.
Za parę lat
11 miesięcy temu
prawie nikt już do Łeby na wczasy nie pojedzie, żeby po powrocie do domu nie świecić.
...
Następna strona