Jak mogliśmy przeczytać w money.pl, dyskusja wokół lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozgorzała na nowo. W listopadzie ubiegłego roku ziarno niepewności w tym temacie zasiał obecny premier Donald Tusk.
W minioną środę "Dziennik Bałtycki" napisał, że zmianę lokalizacji elektrowni zapowiedziała nowo wybrana wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Wsparcia wojewodzie miał udzielić wicemarszałek województwa Leszek Bonna. Według gazety informację o tym, że elektrownia miałaby powstać nie w gminie Choczewo, a w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa, przekazała Rutkiewicz w środę podczas wizyty w Chojnicach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MKiŚ przekazało informację o ostatecznej lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu
Tymczasem według MKiŚ, zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat. Dlatego też decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.
Ministerstwo przypomniało, że efektem badań było uzyskanie przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe decyzji środowiskowej, a w jej następstwie decyzji lokalizacyjnej.
Poprzedzające ich uzyskanie wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych, obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii — zaznaczyło MKiŚ.
"Miotła" w Pałacu Saskim. Jest nowy prezes
Zaznaczyło również, że 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.
Decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino spółka PEJ otrzymała od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 19 września 2023 r. Natomiast 26 października 2023 r. wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji.
Bałagan w NIK. Morawieckiemu się upiekło
Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej — przypomniało MKiŚ.
Warto dodać, że na początku stycznia spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), będąca inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu, poinformowała, że "minister rozwoju i technologii wydał postanowienie stwierdzające niedopuszczalność odwołania od decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej".