Jak poinformował GUS, w listopadzie sprzedana produkcja przemysłowa wzrosła miesiąc do miesiąca (m/m) o 6,5 proc., zaś rok do roku (r/r) o 15,2 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 8,5 proc. w ujęciu rocznym, co pokazuje, jak mocno rzeczywistość przegoniła nawet optymistyczne prognozy ekspertów.
To wynik lepszy niż w październiku, kiedy to produkcja przemysłowa zanotowała wzrost o 7,8 proc. r/r.
"Rewelacyjne" dane o polskim przemyśle. Skąd taki wzrost?
Eksperci nie mają wątpliwości, że są to dane nad wyraz pozytywne. "Rewelacyjne" - napisali analitycy mBanku. "Gigantyczny wzrost. (...) To chyba największa pozytywna niespodzianka w danych o produkcji, jaką pamiętamy" - ocenili z kolei eksperci banku Pekao.
Skąd tak mocny wynik? Ekonomiści banku ING wskazują dwa powody w swoim komentarzu: po pierwsze, przemysł odbił po tym, jak Azja otworzyła się na świat jesienią po kolejnej fali koronawirusa, dzięki czemu zmniejszyły się zakłócenia łańcuchów dostaw. Po drugie, "dużo dodaje krajowa produkcja węgla i energii, skok cen gazu x5 przejściowo wsparł produkcję prądu z węgla" - piszą eksperci.
Zarazem ekonomiści ING podkreślili, że produkcja w Polsce i Niemczech poprawiła się w IV kwartale roku dzięki poluzowaniu sytuacji w Chinach, ale teraz zagraża chińskiemu przemysłowi Omikron i potencjalnie nowe obostrzenia mogą znowu zaburzyć łańcuchy dostaw w grudniu i pierwszym kwartale 2022 r.
Produkcja przemysłowa - dane za listopad zaskoczyły rynek
Jak podkreślił GUS w komunikacie, we wszystkich głównych grupach przemysłowych odnotowano w listopadzie wzrost produkcji w ujęciu rocznym. Najbardziej rosła produkcja dóbr związanych z energią: 31,3 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych: o 17 proc. Spore wzrosty odnotowały też dobra konsumpcyjne trwałe (+9,7 proc.), dobra inwestycyjne (+9,5 proc.) oraz dobra konsumpcyjne nietrwałe (+8,3 proc.).
Wzrost produkcji w ujęciu rocznym odnotowano w 31 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w:
- naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 47,6 proc.,
- w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 28,6 proc.,
- metali – o 26,7 proc.,
- maszyn i urządzeń – o 20,4 proc.,
- papieru i wyrobów z papieru – o 19,9 proc.,
- wyrobów z metali – o 17,4 proc.
Spadek produkcji wystąpił w 3 działach, w tym w produkcji skór i wyrobów skórzanych o 8,5 proc. Z kolei w ujęciu miesięcznym wzrost odnotowano w 22 działach przemysłu, m.in. w:
- produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 32,9 proc.,
- pozostałego sprzętu transportowego – o 24,7 proc.,
- w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 16,2 proc.,
- w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 14,2 proc.,
- w produkcji urządzeń elektrycznych – o 10,1 proc.,
- napojów – o 9,4 proc..
W ujęciu miesięcznym spadek wystąpił, w porównaniu do października, w 11 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-8,7 proc.), w gospodarce odpadami; odzysku surowców (-3,2 proc.) oraz w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (-2,4 proc.). W całym okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 15 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 2,1 proc. - podkreślił GUS.