Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Najdroższe miasta świata. W pierwszej piątce dwa europejskie

20
Podziel się:

Honkong to obecnie najdroższe miejsce do życia dla ekspatów, czyli wysokiej klasy specjalistów pracujących za granicą - wynika z najnowszego rankingu firmy ECA International przeprowadzonego w marcu tego roku, który publikuje "Bloomberg". Metropolia jest najdroższym miastem już drugi rok z rzędu. Pierwszą piątkę najdroższych miast na świecie zamykają z kolei Londyn i Tokio.

Najdroższe miasta świata. W pierwszej piątce dwa europejskie
Honkong jest najdroższym miastem do życia już drugi rok z rzędu. (Licencjodawca, Thotsaphorn Prapaithong)

Azjatyckie miasto znalazło się na szczycie listy z powodu najwyższych cen i silnej waluty. Filiżanka kawy w Honkongu kosztuje za 5,21 dolarów, a za litr benzyny trzeba zapłacić ponad 3 dolary. Kilogram pomidorów kupimy w tym mieście za ponad 11 dolarów. To tylko niektóre z ceny, które spowodowały, że Hongkong znalazł się na szczycie listy.

- Chociaż w ubiegłym roku Hongkong w mniejszym stopniu niż inne lokalizacje wpłynął na wzrost globalnej inflacji, to jednak pozostaje on wciąż najdroższą lokalizacją na świecie – komentuje Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję

Jego zdaniem na umocnienie pozycji najdroższej metropolii na świecie miało wpływ umocnienie dolara hongkońskiego, który jest mocno powiązany z amerykańską walutą. Z kolei inne światowe waluty uległy w tym czasie osłabieniu.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły z kolei Nowy Jork i Genewa. W pierwszej piątce najdroższych miast na świecie znalazł się także Londyn oraz Nowy Jork. W ostatnim czasie czynsze w tych metropoliach wzrosły odpowiednio o 20 proc. i 12 proc.

Osłabienie jena spowodowało z kolei, że spadek w rankingu najdroższych miast do życia zanotowały wszystkie japońskie miasta. W przeciwieństwie do chińskich metropolii– Szanghaj i Kanton zajęły odpowiednio 8. i 9. pozycję.

Dalszy ciąg pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys w Wielkiej Brytanii. Polak o dramatycznej sytuacji na stacjach paliw

Ceny paliw wszędzie wzrosły, Teheran jest wyjątkiem

Z kolei Singapur utrzymał się na 13. miejscu pomimo znacznego wzrostu czynszów, cen benzyny oraz mediów. Jednak osłabienie dolara singapurskiego w stosunku do innych walut regionalnych zrównoważyło wzrost cen.

Inne wnioski z rankingu? Z danych firmy ECA International wynika, że ceny benzyny wzrosły na świecie średnio o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim we wszystkich metropoliach. Za to w Bejrucie paliwa zanotowały wzrost tylko o ponad 1 proc.

Najtańsze ceny paliw odnotowano w Teheranie, litr benzyny w tym mieście kosztował zaledwie 0,09 dolarów. Dodatkowo wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen oleju spożywczego średnio o 25 proc. we wszystkich miastach, które znalazły się w rankingu.

Z kolei najtańszym miastem na świecie dla ekspatów jest turecka Ankara. Metropolia znajduje się 207. pozycji w rankingu, co oznacza spadek o pięć miejsc.

ECA International analizuje co roku koszty towarów i usług konsumenckich w ponad 490 lokalizacjach na całym świecie, w badaniu uwzględniane są również dane dotyczące zakwaterowania. Autorzy badania porównują także koszty wynajmu w ponad 410 lokalizacjach na całym świecie. Najnowszy raport obejmuje 207 miast w 120 krajach.

Oto 20 najdroższych miejsc na świecie (w nawiasie wyniki rankingu z marca 2021 r):

1. Hong Kong (2021 ranking: 1)

2. New York, US (4)

3. Geneva, Switzerland (3)

4. London, UK (5)

5. Tokyo, Japan (2)

6. Tel Aviv, Israel (7)

7. Zurich, Switzerland (6)

8. Shanghai, China (9)

9. Guangzhou, China (10)

10. Seoul, South Korea (8)

11. San Francisco, US (15)

12. Shenzhen, China (12)

13. Singapore (13)

14. Beijing, China (16)

15. Jerusalem, Israel (18)

16. Bern, Switzerland (17)

17. Yokohama, Japan (11)

18. Copenhagen, Denmark (14)

19. Oslo, Norway (19)

20. Taipei, Taiwan (21)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
WYRÓŻNIONE
matematyk
2 lata temu
Średnie zarobki w Hong Kongu to 24tys dolarów HKD tj 3120 USD Paliwo 2.962 USD - cena z 6 czerwca. Zatem za miesięczną pensję można kupić ponad 1000l benzyny. W Lublinie średnie zarobki to 3200zł tj 750 USD Paliwo 7,94 tj 1,85 USD. Zatem 400 l benzyny za miesięczną pensję. Co wy wiecie od drogich miastach.
max
2 lata temu
Piotrków Trybunalski, zadupie Polski. Wynajem mieszkania 1800, srednie zarobki netto 2800, benzyny mozna kupić tu za pensje 350 l. Drogo to jest u nas, patrząc przez parytet siły nabywczej wynagrodzenia.
teed
2 lata temu
pis się stara żeby w przyszłym roku Polskie miasta dołączyły do tego rankingu
NAJNOWSZE KOMENTARZE (20)
Rychu
2 lata temu
Najdrożej jest w sklepie u Waldka skubaniec każe sobie płacić za bimberek 10 złotych faszysta jeden .
Tomi
2 lata temu
A gdzie Reykjavík, czytam cenny jakie podajecie to rkv powinnien być w pierwszej 10
Asia
2 lata temu
błąd na błędzie w tym artykule! czy ktoś to w ogóle sprawdza przed opublikowaniem?!
będzie bida
2 lata temu
za rok będzie Polska
Zadumany
2 lata temu
A jak ktoś nie jest ekspiatą to ma taniej w tych miastach ?