Azjatyckie miasto znalazło się na szczycie listy z powodu najwyższych cen i silnej waluty. Filiżanka kawy w Honkongu kosztuje za 5,21 dolarów, a za litr benzyny trzeba zapłacić ponad 3 dolary. Kilogram pomidorów kupimy w tym mieście za ponad 11 dolarów. To tylko niektóre z ceny, które spowodowały, że Hongkong znalazł się na szczycie listy.
- Chociaż w ubiegłym roku Hongkong w mniejszym stopniu niż inne lokalizacje wpłynął na wzrost globalnej inflacji, to jednak pozostaje on wciąż najdroższą lokalizacją na świecie – komentuje Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję
Jego zdaniem na umocnienie pozycji najdroższej metropolii na świecie miało wpływ umocnienie dolara hongkońskiego, który jest mocno powiązany z amerykańską walutą. Z kolei inne światowe waluty uległy w tym czasie osłabieniu.
Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły z kolei Nowy Jork i Genewa. W pierwszej piątce najdroższych miast na świecie znalazł się także Londyn oraz Nowy Jork. W ostatnim czasie czynsze w tych metropoliach wzrosły odpowiednio o 20 proc. i 12 proc.
Osłabienie jena spowodowało z kolei, że spadek w rankingu najdroższych miast do życia zanotowały wszystkie japońskie miasta. W przeciwieństwie do chińskich metropolii– Szanghaj i Kanton zajęły odpowiednio 8. i 9. pozycję.
Dalszy ciąg pod materiałem wideo
Ceny paliw wszędzie wzrosły, Teheran jest wyjątkiem
Z kolei Singapur utrzymał się na 13. miejscu pomimo znacznego wzrostu czynszów, cen benzyny oraz mediów. Jednak osłabienie dolara singapurskiego w stosunku do innych walut regionalnych zrównoważyło wzrost cen.
Inne wnioski z rankingu? Z danych firmy ECA International wynika, że ceny benzyny wzrosły na świecie średnio o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim we wszystkich metropoliach. Za to w Bejrucie paliwa zanotowały wzrost tylko o ponad 1 proc.
Najtańsze ceny paliw odnotowano w Teheranie, litr benzyny w tym mieście kosztował zaledwie 0,09 dolarów. Dodatkowo wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen oleju spożywczego średnio o 25 proc. we wszystkich miastach, które znalazły się w rankingu.
Z kolei najtańszym miastem na świecie dla ekspatów jest turecka Ankara. Metropolia znajduje się 207. pozycji w rankingu, co oznacza spadek o pięć miejsc.
ECA International analizuje co roku koszty towarów i usług konsumenckich w ponad 490 lokalizacjach na całym świecie, w badaniu uwzględniane są również dane dotyczące zakwaterowania. Autorzy badania porównują także koszty wynajmu w ponad 410 lokalizacjach na całym świecie. Najnowszy raport obejmuje 207 miast w 120 krajach.
Oto 20 najdroższych miejsc na świecie (w nawiasie wyniki rankingu z marca 2021 r):
1. Hong Kong (2021 ranking: 1)
2. New York, US (4)
3. Geneva, Switzerland (3)
4. London, UK (5)
5. Tokyo, Japan (2)
6. Tel Aviv, Israel (7)
7. Zurich, Switzerland (6)
8. Shanghai, China (9)
9. Guangzhou, China (10)
10. Seoul, South Korea (8)
11. San Francisco, US (15)
12. Shenzhen, China (12)
13. Singapore (13)
14. Beijing, China (16)
15. Jerusalem, Israel (18)
16. Bern, Switzerland (17)
17. Yokohama, Japan (11)
18. Copenhagen, Denmark (14)
19. Oslo, Norway (19)
20. Taipei, Taiwan (21)