Academic Ranking of World Universities, znany też jako "Lista Szanghajska", otwierają amerykańskie uniwersytety: Harvard, Stanford i Massachusetts Institute of Technology. Brytyjskie Cambridge i Oxford zajmują pozycje czwartą i siódmą. W pierwszej światowej dwudziestce, poza uczelniami amerykańskimi i brytyjskimi, znalazły się jeszcze tylko francuski Paris-Saclay University i szwajcarski ETH Zurich.
Wśród uniwersytetów azjatyckich na pierwsze miejsce wysunął się Uniwersytet Tsinghua, a w pierwszej setce pojawiły się po raz pierwszy dwie uczelnie chińskie: Central South University i Nanjing University.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepsze uczelnie w Polsce
Jeśli chodzi o polskie szkoły wyższe, to najwyżej ocenione zostały uniwersytety Jagielloński i Warszawski. Na tle konkurencji z całego świata wypadają jednak dość blado - znajdują się bowiem dopiero w piątej setce najlepszych światowych placówek (przedział 401-500).
Na tegorocznej liście tysiąca najlepszych uczelni znalazły się też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (przedział 801-900). W ostatniej setce rankingu znajdują się natomiast uniwersytet Adama Mickiewicza, politechniki Gdańska i Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Warszawska Akademia Medyczna.
Liczą się Noble i cytowania
Ranking przygotowywany jest przez Shanghai Ranking Consultancy przy uniwersytecie Jiao Tong. Powstaje w oparciu o kryteria, do których zalicza się liczba absolwentów i pracowników, którzy zdobyli Nagrodę Nobla i przyznawane w dziedzinie matematyki medale Fieldsa. Uwzględnia się też liczbę artykułów i prac, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).
Sam szanghajski uniwersytet Jiao Tong w tegorocznym rankingu znalazł się na 46. pozycji.