Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Najsłabszy wyniki od 2003 r. Polacy odkładają decyzję o wyprowadzce od rodziców

31
Podziel się:

Usamodzielnianie się to w Polsce proces długi i bolesny. Przeciętny wiek wyprowadzki od rodziców to prawie 29 lat. Sytuacja wyraźnie pogorsza się od 2020 roku. Polacy do decyzji o pójściu na swoje dojrzewają o 2 lata dłużej niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat dłużej niż statystyczny Szwed - wynika z analizy HRE Investment. Zdaniem ekspertów w poprawie sytuacji pomógłby rządowy program tanich kredytów.

Najsłabszy wyniki od 2003 r. Polacy odkładają decyzję o wyprowadzce od rodziców
Zarobki młodych często nie należą do najwyższych, a konieczność posiadania wkładu własnego czy wysokość kosztów wynajmu mogą być dla wielu młodych finansowym wyzwaniem (East News, Bartlomiej Magierowski)

Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku przeciętny Polak wyprowadzający się od rodziców miał 28 latach i 8 miesiący. To najsłabszy wynik od 2003 roku. Przez wiele lat sytuacja ta się poprawiała. Szczególnie dobry był tu rok 2019. Wtedy przeciętny wiek w momencie wyprowadzki od rodziców obniżył się do niewiele ponad 27 lat.

Niepewność, brak stabilizacji i zakręcony kurek z kredytami

Jednak w ciągu zaledwie dwóch lat cała ta trwająca przez kilkanaście lat poprawa została zniwelowana. Zdaniem Oskara Sękowskego, analityka HRE wnne mogą być temu gospodarcze skutki COVID-19.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skala biedy. "W Polakach rośnie obojętność"

- Epidemia przyniosła niepewność i poczucie braku stabilizacji, ale też na początku pogorszyła sytuację młodych na rynku pracy i zakręciła kurki z kredytami. Gdyby tego było mało, to działania, które miały zachować zdolności wytwórcze gospodarki oraz przerwane łańcuchy dostaw przyczyniły się do wzrostu cen nieruchomości - przypomina ekspert i dodaje, że wielu młodych ludzi odłożyło decyzję o wyprowadzce z domu rodzinnego z uwagi na rozpowszechnienie pracy zdalnej i chęć zaoszczędzenia.

Młodym Polakom wyprowadzka od rodziców zajmuje stosunkowo dużo czasu. Polska zajmujemy 20 miejsce na 30 krajów przebadanych przez Eurostat. Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat. To o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.

Coraz gorsza sytuacja finansowa młodych Polaków

Za odkładaniem decyzji o wyprowadzce przemawiają, rzecz jasna, głównie względy ekonomiczne. Zarobki młodych często nie należą do najwyższych, a konieczność posiadania wkładu własnego czy wysokość kosztów wynajmu mogą być dla wielu młodych finansowym wyzwaniem. Warto przy tym przypomnieć, że mówimy tu o danych pochodzących jeszcze sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Teraz sytuacja młodych, którzy chcieliby się usamodzielnić jest znacznie gorsza - zaznacza ekspert HRE w raporcie.

W skali Europejskiej na uwagę zasługują szczególnie Skandynawowie - młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Oni do decyzji o wyprowadzce dojrzewają przeciętnie przez od 19 do 22 lat. Jedną z przyczyn tak wczesnego wieku opuszczania rodzinnych domów przez młodych Skandynawów może być status materialny rodzin.

- Są to państwa o bardzo dużej powierzchni i małej gęstości zaludnienia. W wyniku tego młodzi ludzie wyprowadzają się we wczesnych latach do większych ośrodków miejskich, by podjąć edukację. Nie bez znaczenia są tutaj również społeczne aspekty –wychowanie i kultura. Standardem jest bowiem w tych krajach szybkie usamodzielnianie się, co wspierane jest przez darmowe szkolnictwo oraz system stypendiów - tłumaczy Oskar Sękowski.

Na drugim biegunie mamy kraje południowej Europy. Prawdziwymi rekordzistami są tutaj Portugalczycy, którzy rodzinne gniazdo opuszczają w wieku prawie 34 lat. Zaraz za nimi znajdziemy młodych obywateli z takich krajów jak Chorwacja, Serbia, Słowacja, Grecja czy Bułgaria. W tych przypadkach średni wiek wyprowadzki przekracza 30 lat.

Kobiety opuszczają rodzinny dom szybciej

Są w tej grupie państwa z relatywnie niskimi dochodami, które często mogą nie pozwalać na wcześniejsze usamodzielnienie. Do tego trzeba dochodzą wyraźne różnice kulturowe. W krajach takich jak Portugalia mieszkanie z rodzicami jest pewnego rodzaju normą społeczną.

W statystykach Eurostatu można znaleźć jeszcze jedną prawidłowość. We wszystkich analizowanych krajach, to kobiety opuszczają rodzinne domostwa wcześniej niż mężczyźni. I tak na przykład w Polsce kobiety wyprowadzają się z domu w wieku 27,6 lat, a mężczyźni prawie 2,5 roku później. W Europie natomiast różnica ta jest nieco mniejsza – panie opuszczają dom rodzinny w wieku 25,5 lat, a mężczyźni niemal 2 lata później - czytamy w analizie HRE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
WYRÓŻNIONE
Homo sapiens
2 lata temu
A potem niektórzy dziwią się, że nie ma dzieci.
Facet27
2 lata temu
Dobrze żyje się z rodzicami, bo na wsi, zainwestowane w fv, koszty pozostałych opłat rozbijają się na więcej osób, można podzielić obowiązki, w razie czegoś ktoś może na kogoś liczyć itd. Jeden minus to taki, że dziwnie bym się czuł np mieszkając z dziewczyną i rodzicami, dlatego też wolę być sam, aniżeli wynajmować mieszkanie, bo ceny wynajmu są za duże jak na takie klitki, a żeby zbudować własny dom to bym musiał 30 lat odkładać xd Na dzieci w tym toksycznym kraju nie ma szans u mnie
Artur
2 lata temu
Już im banki zapinały łańcuch na szyję a tu klops.Niewolnik za chudy i łańcuch nie da się zapiąć.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (31)
Lepiej
2 lata temu
siedzieć u rodziców niż zostać niewolnikiem banku.
warnold
2 lata temu
To skutek mentalności rządzących: od obywatela wszystko dla państwa,a nic od państwa obywatelom.Mojemu bratankowi,który zaczął pracę po technikum uświadomiłem,że do 40- tki ma 19 lat.W tym czasie ma założyć rodzinę ,kupić mieszkanie i spłodzić co najmniej 3-je dziatek ku chwale Polski.A to za najniższą krajową..Ha,ha
Piotr
2 lata temu
Rodzice kupujcie młodym mieszkania i spłacajcie za nich kredyty :(
Jasiu
2 lata temu
Na co mi mieszkanie po śmierci.
Max
2 lata temu
Ładnie, pięknie ale dlaczego nie napisali jakie jest oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce i innych krajach europejskich? Wszędzie szukają przyczyn ale chyba właśnie to jest największym problemem.
...
Następna strona