Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Nakrętki przy butelkach. Prezes Maspexu: bezsensowna zmiana

10
Podziel się:

Od 1 lipca 2024 r. w UE zaczął obowiązywać przepis, że nakrętki plastikowe muszą być fabrycznie przytwierdzone do butelek czy kartonu. Prezes Maspexu wskazał w rozmowie z portalemspożywczym.pl, że zmiana ta nie ma sensu, ze względu na koszty, jakie generuje.

Nakrętki przy butelkach. Prezes Maspexu: bezsensowna zmiana
Nakrętki (Adobe Stock, FOTOWAWA)

W rozmowie z portalemspożywczym.pl prezes Pawiński zwrócił uwagę na to, że jako lider rynku spożywczego, jego firma musiała dostosować się do nowych przepisów dotyczących opakowań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudował kinowego giganta. Ten film zmienił historię

"Bezsensowna zmiana"

Według Pawińskiego, wiele obecnych rozwiązań w branży opakowań plastikowych jest nielogicznych, ponieważ problemu mikroplastiku nie da się rozwiązać samymi regulacjami. Podkreślił, że większość zanieczyszczeń mikroplastikiem pochodzi z włókien syntetycznych w ubraniach, które degradują się podczas prania, a nie z samych opakowań.

Prezes Maspexu zwrócił także uwagę, że zanieczyszczenie plastikiem oceanów pochodzi głównie z rzek spoza Europy. Jego zdaniem, podczas targów na Dalekim Wschodzie można było zauważyć, że tam problem plastiku jest zupełnie ignorowany, podczas gdy Europa stara się działać, choć efekty mogą być niewystarczające.

Pawiński odniósł się także do ostatnich zmian, jakie wprowadziła Unia Europejska, który wskazał, że nie ma ona sensu.

Wprowadzamy innowację typu przykręcona zakrętka do butelki. PWC policzyło ostatnio koszty tej unijnej inicjatywy - 8 mld euro to koszty po stronie firm i konsumentów w Europie. Przecież to jest kosztowo kontrproduktywna zmiana. Bezsensowna zmiana - skomentował prezes Maspkesu.

Jego zdaniem, aby skutecznie rozwiązać problem, konieczne jest zrozumienie całego łańcucha przetwarzania plastiku, a nie wprowadzanie pojedynczych restrykcji, które jedynie generują koszty bez realnych efektów w zakresie zarządzania odpadami.

Nakrętkowy szał za 30 mln zł

Przypomnijmy, że unijną dyrektywę krytykował także Tadeusz Mroczkowski, prezes firmy Mlekpol w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Musieliśmy się tłumaczyć, bo konsumenci nadal chcieli brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek. Posypały się na nas gromy - powiedział.

Prezes firmy Mlekpol zdradził, że dostosowanie się firmy do unijnych przepisów kosztowało już 30 mln zł. Zmiany mogą uderzyć w kieszenie nie tylko producentów napojów.

- Nakrętki, których dotyczą unijne przepisy to mały procent naszego portfolio. Ale i tak inwestycja w tym momencie sporo nas kosztowała i pewnie będzie rosnąć w zależności od potrzeb klientów. Obecnie nie mamy sygnałów z rynku, żeby firmy chciały wyprzedzająco dostosować do tych wymogów produkty, których jeszcze nie ma na liście. Konsumenci bardzo nie lubią tego rozwiązania. Niemniej na pewno znajdą się firmy, które chcą stawiać na ekologię i inwestować w te rozwiązania pomimo braku wymogu na ich produktach - uważa Mateusz Krajewski z Wilk Group, która dostarczyła przez lata na rynek miliardy produktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Zak
2 godz. temu
By nie doświadczać tego typu bzdur trzeba wyjść z tej uni bo tam różne decyzję nie są poparte żadnymi naukowymi potwierdzeniami np. CO2 itp. bzdury z czego ludzie mają ubaw z unijnej ignorancji
Maria
1 godz. temu
mnie osobiscie te nowe nakretki bardzo wkurzaja!!!
kolo
1 godz. temu
odrywam zakrętki i wrzucam do koszy charytatywnych...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
polo
21 min. temu
Tylko upośledzony umysłowo mógł mieć taki pomysł na połączenie nakrętki z butelką. Sama Europa świata nie uratuje i tylko wygeneruje olbrzymie koszty.A Chińczyki i im podobni tylko się śmieją i wykorzystują przewagę w konkurencji bez ponoszenia żadnych kosztów związanych z ekologią.
nikt wazny
54 min. temu
Jak tam zrywam nakrętki, to w domyśle jakbym ukręcał ucho unijnemu urzędasowi, ot taka skromna namiastka.
Mam dość
55 min. temu
Odrywam teraz zakrętki i wyrzucam do zwyklych śmieci. Szukajcie se.
zoro przez 2 ...
1 godz. temu
cyt. - Prezes firmy Mlekpol zdradził, że dostosowanie się firmy do unijnych przepisów kosztowało już 30 mln zł. Zmiany mogą uderzyć w kieszenie nie tylko producentów napojów.// A prezes nie potrafi zlecić wysłania rachunku za te idiotyczne przepisy unijne tym co to wymyślili ? Niech płacą za swoją głupotę a żaden prezes, dyrektor czy właściciel firmy niech nie płacze w sieci ile to go kosztowało. Nie potraficie się bronić przed głupimi pomysłami ??????????
Eco+++
1 godz. temu
Przejąłem się tym zanieczyszczeniem oceanów. Przestałem robić kupę do muszli, aby nie zanieczyszczać oceanu i wrzucam ją do plastików, aby poddano ją recyklingowi i odzyskano z niej mikroplastik po zakrętkach. To temat do inspiracji KE. Może jakaś dyrektywa, co?