Statek "Gen. Frank S. Besson" opuścił bazę Langley-Eustis w Wirginii "w mniej niż 36 godzin po zapowiedzi prezydenta Bidena, że USA dostarczą pomoc humanitarną do Gazy drogą morską" - podkreśliło CENTOM w komunikacie.
Powstanie port w Strefie Gazy
Biden zapowiedział udzielanie takiej pomocy w wygłoszonym w czwartek Orędziu o Stanie Państwa. Wcześniej ONZ wielokrotnie ostrzegała, że 2,3 mln Palestyńczykom w Gazie zagraża klęska głodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzęt ma posłużyć do budowy pływającej rampy przeładunkowej u wybrzeży Gazy bowiem okazało się - jak podkreśliło CENTCOM - że dostarczanie pomocy drogą lądową i lotniczą jest trudne i niebezpieczne.
Budowa rampy jest konieczna bowiem Gaza nie posiada infrastruktury portowej. Amerykanie chcą skorzystać z pośrednictwa Cypru, który oferuje możliwość zapewnienia inspekcji ładunków z pomocą humanitarną z udziałem izraelskich urzędników, co eliminowałoby konieczność ich sprawdzania w Gazie.
Prezydent USA o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Biden ogłosił w czwartek, że rozkaże wojsku "podjąć nadzwyczajną misję, by ustanowić port w Gazie" przy współpracy z innymi krajami i organizacjami. Ma to umożliwić stworzenie morskiego szlaku przekazywania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.
Przedstawiciele administracji zaznaczyli, że konstrukcja tymczasowego portu nie będzie wymagała obecności amerykańskich żołnierzy na terytorium Strefy Gazy, lecz zostanie on zbudowany nieopodal brzegu.
- Oto, co mówię przywódcom Izraela: pomoc humanitarna nie może być drugorzędną sprawą, czy kartą przetargową. Ochrona i ratowanie życia niewinnych ludzi musi być priorytetem. I podczas gdy patrzymy w przyszłość, jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest rozwiązanie dwupaństwowe - powiedział prezydent USA.
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 r. zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 30 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Według ONZ 2,2 mln mieszkańców Strefy Gazy jest zagrożonych głodem.