Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

NATO szykuje się do zmiany. Tak ma na tym zyskać Ukraina

Podziel się:

- Dyskutujemy o zinstytucjonalizowaniu wsparcia dla Ukrainy w ramach NATO, by było ono bardziej przewidywalne i mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy - zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Ze specjalnego funduszu, który miałby liczyć 100 mld euro, finansowane byłoby wsparcie dla Ukrainy.

NATO szykuje się do zmiany. Tak ma na tym zyskać Ukraina
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (GETTY, Omar Havana)

- Z zadowoleniem przyjmuję, że sojusznicy zgadzają się, by utrzymać i uczynić pomoc bardziej solidną. Dlatego dyskutujemy teraz o tym, jak zinstytucjonalizować to wsparcie w ramach NATO, by było ono bardziej przewidywalne - powiedział Stoltenberg. W jego ocenie wsparcie dla Ukrainy powinno być mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy. Jak dodał, im szybciej przekonamy Rosję, że nie jest w stanie wygrać tej wojny, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej.

NATO pracuje nad projektem pomocy finansowej dla Ukrainy

Według doniesień NATO miałoby przejąć m.in. obowiązki USA w kierowaniu Grupą Kontaktową ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupą Ramstein), która koordynuje dostawy broni około 50 krajów do Ukrainy. Jak pisał Bloomberg, taki krok, w połączeniu ze znaczącą rolą dowódcy sił amerykańskich w Europie gen. Christophera Cavoli, może chronić przed poważnymi zmianami politycznymi, które mogą nastąpić po listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Sekretarz generalny zapowiedział, że decyzja nie zapadnie na obecnym posiedzeniu ministerialnym, ale jest spodziewana przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Według niego chodzi o to, by zamienić Kompleksowy Pakiet Pomocowy dla Ukrainy (przyjęty na szczycie w Warszawie w 2016 r.) w wieloletnie wsparcie. - Pomagamy Ukrainie zbliżyć się do NATO i jego standardów w każdym zakresie: od zakupów po logistykę. Wspieramy Ukrainę na drodze do NATO. Ukraina stanie się członkiem Sojuszu. Kwestia jest tego, kiedy, a nie czy do tego dojdzie - zaznaczył Stoltenberg.

Większość państw członkowskich NATO jest zgodna co do zagwarantowania pomocy finansowej Ukrainie - wynika z wypowiedzi szefów dyplomacji państw Sojuszu. Estonia chce, by członkowie NATO co roku przekazywali na rzecz Ukrainy 0,25 proc. swojego PKB.

Minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib zaznaczyła, że podczas dwudniowego posiedzenia NATO skupi się przede wszystkim na kwestii utworzenia specjalnego pięcioletniego funduszu pomocowego na rzecz Ukrainy w wysokości 100 mld euro. Rozwiązanie takie zaproponował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Poparcie ze strony Polski dla tego projektu zapowiedział już szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Z kolei czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky podkreślił, że potrzeba więcej pieniędzy na utworzoną przez jego kraj inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP