Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

NBP publikuje Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

45
Podziel się:

Powszechna akceptacja i dostępność gotówki, płynne zaopatrywanie rynku w walutę polską, cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych wykorzystywanych w procesach zaopatrywania w gotówkę i bezpieczeństwo fizyczne banknotów i monet - to cztery filary, na których opiera się przedstawiona przez NBP strategia.

NBP publikuje Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
Kierowany przez Adama Glapińskiego NBP publikuje Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego (PAP, Darek Delmanowicz)

"Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest dokumentem przygotowanym w 2021 r. przez Radę ds. obrotu gotówkowego przy Zarządzie NBP. Propozycje ujęte w Narodowej Strategii odnoszą się do kluczowych obszarów funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego oraz do jego uczestników" – poinformował bank centralny w komunikacie.

"Założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego opierają się na przekrojowym, systemowym przeglądzie rynku obrotu gotówkowego, obejmującym zarówno uwarunkowania prawne, organizacyjne, jak i regulacyjne. Proponowane działania przedstawiono na tle analizy kwestii prawnych, społecznych, ekonomicznych, infrastrukturalnych lub innych, uzasadnionych do włączenia w zależności od specyfiki danego rozwiązania" – czytamy w komunikacie NBP.

Zgodnie ze strategią dostępność i akceptacja gotówki zostaną poddane cyklicznemu monitoringowi, m.in. pod kątem skutków wdrożenia regulacji wynikających z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, jak również w zakresie spełniania przyjętego na potrzeby Narodowej Strategii kryterium dostępności gotówki. "Proponuje się także prowadzenie przez NBP regularnych badań opinii publicznej obejmujących przedmiotowe zagadnienia, jak również opracowanie ogólnodostępnej mapy dostępności gotówki w Polsce" – napisano w strategii.

Zobacz także: Inflacja bije kolejny rekord. Tak drogo nie było od 21 lat. Co drożeje najbardziej?

Strategia zajmuje się także kwestią zaopatrzenia społeczeństwa w gotówkę.

"Propozycje działań uwzględniają również rozwój systemu depozytowego w kierunku umożliwienia bankom przechowywania znaków pieniężnych waluty polskiej w skarbcach firm CIT oraz uzupełniania depozytu gotówką pochodzącą z rynku" – stwierdzono w dokumencie.

Przypomnijmy, już rok temu NBP zabierał jasne stanowisko w sprawie obrotu gotówkowego w Polsce. Krytykował banki za prowadzenie "ekonomii bezgotówkowej". Prezes NBP Adam Glapiński nazywał zaś gotówkę "podstawą wolności". To właśnie w listopadzie ubiegłego roku Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac nad "narodową strategią bezpieczeństwa gotówki".

Skrytykował m.in. działania sklepów, restauracji czy urzędów, które odmawiają przyjmowania płatności w gotówce ze względu na pandemię. Zaapelował, by we wszystkich transakcjach była możliwość płatności gotówką.

W komentarzu przesłanym money.pl w kwietniu tego roku NBP zapewniał jednak, że nie zamierza walczyć z elektronicznymi płatnościami. Chce natomiast stworzyć możliwość wyboru, szczególnie osobom niezamożny i wykluczonym finansowo, a także zapewnić dostęp do emitowanych przez NBP banknotów i monet.

"Podejmując dyskusję w sprawie przyszłości gotówki dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet, w tym przede wszystkim zapewnienia powszechnej akceptacji płatności gotówkowych, nie wykluczając jednocześnie możliwości realizacji płatności elektronicznych" – wyjaśniał NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
WYRÓŻNIONE
Art
3 lata temu
Szkoda że przez ostatnią kadencje nie zajmował sie polityka monetarna tylko MINETArną. Mleko zostało wylane a straty nie sa juz do odrobienia. W 2015 roku mielismy deflacje 1,5% aktualnie jest inflacja 7% a pod koniec kadencji PiS inflacja dojdzie do poziomu 15%
Beres
3 lata temu
Taaa ... ta strategia polegała na tym, aby brać niezłą kasę i nic nie robić, a teraz lament !
Jaro
3 lata temu
Glapiński musi odejść .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (45)
nie krzyczyci...
3 lata temu
Jarosław! Jarosław! Jarosław!...
5543r
3 lata temu
Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
fdf
3 lata temu
Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami Brawo. Inflacja prawie 8%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
RR489
3 lata temu
Ale instytut do spraw rodziny pewnie zaleci, aby maksymalną wysokość transakcji gotówkowych obniżyć poniżej ceny 1 szt. prezerwatywy, tak aby przy pomocy śledzenia zakupów kartami wiza można było wyśledzić kto uprawia seks dla przyjemności zamiast dla poprawy demografii.
kordyn
3 lata temu
O walizkach nic nie napisał ? że będą potrzebne do gotówki
...
Następna strona