W czwartek w Ministerstwie Finansów odbywa się konferencja poświęcona zmianom w Krajowym Systemie e-Faktur, które mają zostać wprowadzone m.in. wskutek trwających konsultacji z przedsiębiorcami. Jak powiedział podczas konferencji minister finansów Andrzej Domański, obecnie trwają audyty i testy systemu.
- Dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej podać nową datę wprowadzenia obowiązkowego KSeF - powiedział Andrzej Domański. - Na przełomie kwietnia i maja będziemy w stanie podać nową datę - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie podkreślił, że KSeF zostanie wprowadzony. - Od KSeF nie ma odwrotu - stwierdził.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest rozwiązaniem, które rewolucjonizuje proces fakturowania. System uruchomiono w 2022 r. w celu usprawnienia i usystematyzowania obiegu dokumentów. KSeF umożliwia przedsiębiorcom wygodne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej.
Wkrótce miał stać się integralną częścią polskiego systemu podatkowego. Od 1 lipca korzystać z niego mieli wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT. Tak się jednak nie stanie.
"Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu"
- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu - podkreślił minister.
- Decyzja o zawieszeniu wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur jest związana z zaniedbaniami po stronie MF przy nadzorze nad tą inwestycją. Nie wiadomo, kiedy to rozwiązanie wejdzie. Tymczasem wiele firm zainwestowało w nowe systemy i przygotowanie się do systemu, poniosło koszty z tym związane - ocenia Adam Mariański, doradca podatkowy, profesor Uczelni Łazarskiego.
Firmy czeka wielka zmiana
Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt, w rozmowie z money podkreśla, że bez względu na to, kiedy ostatecznie KSeF stanie się obowiązkowy, będzie sporą rewolucją.
- Obecnie ok. 65 proc. faktur przekazywanych jest w formie papierowej. Po wejściu w życie obowiązkowego KSeF faktury będą przesyłane/wystawiane w jednym miejscu, a więc ministerialnej chmurze i z tego miejsca będą odbierane. Parafrazując - to taka skrzynka ze wszystkim fakturami przedsiębiorców - wyjaśnia Piotr Juszczyk.