W tym roku, ze względu na wysoką inflację, przewidziano dwie podwyżki pensji minimalnej. Druga podwyżka wejdzie w życie 1 lipca. Wtedy najniższa pensja minimalna zostanie podniesiona do 3600 zł brutto.
Próg przychodów w górę
Wzrost pensji minimalnej oznacza także wzrost limitu miesięcznych przychodów dla działalności nierejestrowanej. "Rzeczpospolita" informuje, że wzrośnie od do kwoty 2,7 tys. zł. Limit przychodów dla takiej działalności wynosi aktualnie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z ostatnich dostępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2021 r. taką działalność prowadziło już 32 tys. mikroprzedsiębiorców. Teraz może być ich więcej.
"Dziennik Gazeta Prawna" wskazywała jednak na problemy z przepisami.
"Oosoby świadczące usługi w ramach działalności nierejestrowanej powinny być ubezpieczone jako zleceniobiorcy. A każdy korzystający z takich usług musi zarejestrować się jako płatnik składek, zgłosić wykonawcę usługi do ubezpieczeń i opłacić za niego składki do ZUS i NFZ" - tak brzmiała odpowiedź Ministerstwa Rozwoju na pytania "DGP".
W świetle interpretacji Ministerstwa Rozwoju, gdy każda usługa jest traktowana jak oskładkowane zlecenie, w trudnej sytuacji stawia się osoby fizyczne i przedsiębiorców zlecających usługi prowadzącym działalność nierejestrowaną - komentował w rozmowie z "DGP" główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.