Podczas Kongresu 590 w Warszawie duński naukowiec i ekolog zwracał uwagę, że nowa zielona technologia musi być tak tania, by wszyscy mogli i chcieli ją wykorzystywać.
– Zakładając, że zastosujemy taki model klimatyczny, w którym cała Unia Europejska osiągnie zerową wartość netto emisji CO2 nie za 30 lat, ale dziś i pozostanie przy tej wartości przez resztę stulecia, temperaturę powietrza udałoby się obniżyć o 0,14°C. To oznacza, że prawie nie bylibyśmy w stanie dostrzec różnicy – zauważa ekspert w rozmowie z money.pl.
Zdaniem dr. Bjørna Lomborga nawet ogromne wydatki, jakie w najbliższych latach planuje ponieść UE, będą miały niewielki wpływ na klimat, jeśli nie uda nam się przekonać Chin, Indii czy Afryki do przejścia na zielone źródła energii.
– A nie zrobimy tego, jeśli nie będzie taniej. Te kraje mają ważniejsze problemy, jak m.in. ubóstwo, głód czy powszechny dostęp do wykształcenia. Musimy więc skupić się na pozyskiwaniu taniej energii. Zmiany klimatyczne to ogromny problem i wyzwanie, ale nie zapominajmy, że dla ok. 7 z 8 mld ludzi na świecie istnieją o wiele ważniejsze kwestie, którymi dziś trzeba się zająć. Tu także możemy zrobić dużo dobrego – przekonuje ekspert z Danii.
Dr Bjørn Lomborg wziął udział w debacie "Dokąd nas zaprowadzi zielona transformacja?" podczas 8. edycji Kongresu 590. Wydarzenie odbywało się 21 i 22 czerwca w Warszawie pod hasłem "Przestrzenie wolności". Na zainteresowanych czekały cztery sceny, 10 obszarów tematycznych dotykających najważniejszych współczesnych problemów, dwa międzynarodowe fora gospodarcze: Forum Gospodarcze Polska–Arabia Saudyjska oraz Forum Gospodarcze Polska–Czechy, a także 50 paneli i wystąpień z udziałem wielu wybitnych ekspertów, w tym m.in. Andersa Fogha Rasmussena, byłego Sekretarza Generalnego NATO, gen. Sir Richarda Shirreffa, byłego zastępcy Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa czy Bryana Caplana, profesor ekonomii na George Mason University. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Płatna współpraca z Kongresem 590.