Resort sprawiedliwości chce przesunąć z 14 grudnia 2023 r. na 14 marca 2024 r. planowane wejście w życie przepisów dotyczących pijanych kierowców. To jednak niejedyne zmiany dotyczące okresu vacatio legis.
Zmiany w przepisach dotyczących przepadku pojazdu
Choć surowe przepisy w postaci konfiskowania pojazdów pijanym kierowcom wejdą w życie później, to wszystko wskazuje na to, że będą stosowane racjonalniej – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowelizacja kodeksu karnego w obecnym brzmieniu przewiduje, że przepadek pojazdu lub jego równowartości będzie stosowany wobec pijanych kierowców mających co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi (0,75 mg/dm sześc. w wydychanym powietrzu).
Natomiast gdyby kierowca w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek, traciłby pojazd nawet po nieznacznym przekroczeniu zaledwie 0,5 promila – zauważa "DGP".
Resort sprawiedliwości reaguje. "Wpłynęło dużo uwag"
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł odpowiedzialny za reformę kodeksu karnego podkreślił, cytowany przez "DGP", że do resortu wpłynęło w tej sprawie dużo uwag.
– Po ponownym przeanalizowaniu tego problemu uznaliśmy, że musimy wprowadzić pewną gradację. Stąd przepadek pojazdu będzie stosowany wobec sprawców wypadków, którzy mają co najmniej 1 promil alkoholu we krwi – wyjaśnił.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.