Część Polaków ma obowiązek zaszczepić się przeciwko COVID-19. Zegar tyka, ponieważ czas na to mają do 1 marca 2022 r.
Chodzi o przedstawicieli konkretnych zawodów. Zaszczepić się muszą: osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Ma to chronić personel oraz pacjentów. Co istotne, obowiązek zaszczepienia nie dotyczy osób mających przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.
Resort tłumaczy, co robić z niezaszczepionymi
Według MZ kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" - wskazało MZ.
Pracodawca może jednak pójść krok dalej. Jeżeli pracownik się nie zaszczepi, to może nawet zostać zwolniony. Resort zdrowia jednak zaznacza przy tym, że kroki podejmowane przez pracodawców powinny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.
Pracownicy medyczni muszą się zaszczepić
Szczepieniu przeciwko koronawirusowi poddać się muszą pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, a także osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Opublikowanie informacji w sprawie szczepień rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek.