Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Niemcy przejmują kontrolę nad rafinerią na granicy z Polską. To cios w reżim Putina

81
Podziel się:

Niemcy przejmują kontrolę nad operacjami Rosnieftu w kraju - poinformowała agencja Reutera. To poważny cios dla reżimu Władimira Putina. - Niemcy czynią krok ku nacjonalizacji rafinerii Schwedt, ważnej także dla zachodniej Polski - skomentował na Twitterze Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.

Niemcy przejmują kontrolę nad rafinerią na granicy z Polską. To cios w reżim Putina
Rafineria Schwedt częściowo należy do Rosjan. To tutaj kończy się rurociąg "Przyjaźń" (Getty Images, Christian Ender)

Rafineria PCK Schwedt powstała w latach 60. XX wieku na granicy ówczesnej NRD i Polski. Jest dziś czwartą co do wielkości rafinerią w Niemczech, dostarczającą 90 proc. paliwa do stolicy Niemiec. Zakład przerabia wyłącznie rosyjską ropę naftową, dostarczaną rurociągiem "Przyjaźń". Przedstawienie planu przejęcia zakładu przez niemiecki rząd zapowiadał tygodnik "Der Spiegel".

Przypomnijmy, że przejęcie to dopełnienie sankcji, które na Rosję nałożono za napaść zbrojną na Ukrainę. W piątek 16 września Niemcy przekazały niemiecką filię rosyjskiego giganta Rosnieft pod zarząd komisaryczny, tym samym przekazując kontrolę nad rafinerią PCK Schwedt regulatorowi federalnemu.

Dzięki zarządowi powierniczemu zażegnane zostanie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii, położy to także fundamenty pod zachowanie i przyszłość zakładów w Schwedt - napisano w komunikacie ministerstwa gospodarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestycja Żabki w małą gastronomię. To już nie tylko sklep

Rafineria Rosnieftu w rękach Niemiec

Państwo przejęło kontrolę nad firmą na podstawie prawa o bezpieczeństwie energetycznym, pozwalającego na taki krok w wypadku, gdy istnieje ryzyko, że przedsiębiorstwa obsługujące infrastrukturę krytyczną nie będą w stanie normalnie funkcjonować - dodano.

Konkretnym powodem wprowadzenia zarządu powierniczego jest zagrożenie kontynuacji działalności niemieckiego oddziału Rosnieftu i zależnych od niej spółek z powodu ich "struktury własności" - zaznaczono w piśmie. Dodano, że dostawcy krytycznych usług, w tym firmy ubezpieczeniowe, informatyczne i banki, nie chciały już współpracować z Rosnieftem, jego niemieckim oddziałem i zależnymi od niego firmami.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck, a także premier Brandenburgii Dietmar Woidke mają przedstawić dalsze informacje dotyczące tej decyzji na konferencji w piątek po południu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
WYRÓŻNIONE
wiktor52
2 lata temu
nacjonalizacę obcego kapitału akurat w tym sporze rozpoczeła rosja przejmując na włąsność państwa fabryki i inne obiekty będące własnością wycofujących się z rosji właścicieli. nikt nie napadnie na rosję żeby jej wymierzyć sprawiedliwość za agresję ale zajęcie aktywów czy to państwowych czy spółek a nawet oligarchów jest nie tylko możliwe ale wręcz nakazem dla ukazania karalności za beszczelność w gwałceniu norm międzynarodowych . huligan i terrorysta nie może narzucić swojej woli reszcie świata ! putin nie ma żadnych szans na rozwinęcie wojny o kolejny kraj (dostaje baty od jednego kraju) a już absolutnie na napaść krajów nato !
tumi
2 lata temu
Ale do tej przejętej rafinerii skąd będzie płynąć ropa? No bo Rosjanie w tej sytuacji jej nie prześlą...
no tak
2 lata temu
W Niemcach organizacje ekologiczne tez opłacane z Rosji. Nie napisali na WP czy tvnie, oj jaka szkoda. Prawda jest smutna i nie ciekawa dla nich
NAJNOWSZE KOMENTARZE (81)
Henryk K
2 lata temu
Niemcy mają w tym wprawę.
skos
2 lata temu
Kiedyś Kulczyk mając mniejszościowy udział w rafinerii w Płocku chciał ją sprzedać Rosji na szczęście wybuchł skandal ( po spotkaniu z wysoko postawionym agentem GRU w Wiedniu) transakcja została zablokowana a Kulczyk sprzedał udziały, Lotos w Gdańsku chciał sprzedać rząd PO na szczęście nie zdążył. Zastanawiam się czy jeżeli, któraś z tych transakcji doszła by do skutku czy Polska też by mogła znacjonalizować ? Czy TSUE nie ukarało by nas 1mln EUR. dziennie.
prosze
2 lata temu
niemcy jak maja cos z tego miec to sankcje wdrazaja
tumi
2 lata temu
Ale do tej przejętej rafinerii skąd będzie płynąć ropa? No bo Rosjanie w tej sytuacji jej nie prześlą...
nono
2 lata temu
niepojete mysla ze jak zabrali ruskim petrochemie to oni beda nadal rope pompowali rurociagiem przyjazn
...
Następna strona