Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Niemcy się wściekli. Wskazują na Polskę jako przykład

223
Podziel się:

Niemiecki rząd prowadzi błędną politykę gospodarczą, która zmierza do deindustrializacji kraju i zmusza firmy do przenoszenia produkcji za granicę - pisze "Deutsche Welle". Przykładem jest producent sprzętu domowego Miele, który jako miejsce dla swoich fabryk wybrał Polskę.

Niemcy się wściekli. Wskazują na Polskę jako przykład
Markus Miele, wspólnik zarządzający Miele & Cie KG (Licencjodawca, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Tygodnik "Focus" pisze o decyzji firmy Miele o przeniesieniu części produkcji do Polski. "Markus Miele ma rację. Ten rząd prowadzi kraj do ruiny" – komentuje Oliver Stock.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bruksela ma dobre prognozy dla Polski. Teraz zaciskajmy kciuki za Niemcy

Niemiecka prasa krytykuje rząd Scholza. Mówi o przenoszeniu produkcji do Polski

Jak pisze "Deutsche Welle" Miele uważa, że odpowiedzialność za jego decyzję ponosi rząd koalicyjny w Niemczech, który wyrządził "poważną szkodę" Niemcom jako lokalizacji inwestycji.

Koalicjo, co ty nam zrobiłaś? Podejmując decyzję o zakręceniu kurka dla silnika spalinowego, mocno uderzyłaś w naszych producentów samochodów. A przecież produkowali najlepsze auta na świecie. Byliśmy z nich dumni, a świat chciał je kupować. To już przeszłość – czytamy w tygodniku "Focus".

Autor, przytoczony przez "DW", krytykuje politykę klimatyczną rządu Olafa Scholza, która doprowadziła do podrożenia cen nośników energii, przekraczających możliwości zarówno konsumentów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Zwraca też uwagę na krępującą działalność firm biurokrację.

Istniejąca od 125 lat firma Miele, będąca symbolem wysokiej jakości, podjęła decyzję o przeniesieniu produkcji sprzętu gospodarstwa domowego do Polski. Komentator tłumaczy, powołując się na właściciela firmy, że powodem są atrakcyjne ceny energii elektrycznej oraz mniejsza biurokracja, a także korzystniejsze przepisy budowlane.

Co takiego ma Polska, czego nie mają Niemcy?

Z kolei niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zastanawia się, co takiego mają "Hiszpania, Polska i Malta, czego nie mają Niemcy?".

"W Niemczech panują minorowe nastroje, a wszystkie znaki wskazują na stagnację, natomiast w innych krajach europejskich panuje zaskakująco dobra sytuacja" - pisze.

"Deutsche Welle" przekonuje, że punktem wyjścia do rozważań są przytoczone przez redakcję wypowiedzi dwóch przedstawicieli branży chemicznej – Markusa Steilemanna, prezesa związku przedsiębiorców branży chemicznej i Michaela Vassiliadisa, szefa związku zawodowego pracowników tej branży. Dwie osoby, które teoretycznie powinny być przeciwnikami, demonstrują – jak podkreślają autorzy – "zaskakującą solidarność".

"Chodzi o to, że ziemia usuwa się nam spod nóg" – mówi cytowany przez "DW" szef związku zawodowego.

"Debaty, które prowadzimy z związku, rozdzierają serce" – twierdzi Steilemann tłumacząc, że właściciele firm, które od pięciu pokoleń znajdują się w posiadaniu jednej rodziny, zastanawiają się nad opuszczeniem Niemiec i przeniesieniem produkcji za granicę. Jeżeli UE nie podejmie środków zaradczych, dojdzie do deindustrializacji kraju - ostrzegają obaj przedstawiciele przemysłu chemicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(223)
WYRÓŻNIONE
Rozbawiony
10 miesięcy temu
Cała Europa zarzyna własny przemysł, a w USA, Indiach, Chinach, Filipinach i Malezji duszą się ze śmiechu, zwiększając produkcję przeznaczona na rynek UE
Arturro
10 miesięcy temu
Europa i ich normy klimatyczne z których śmieje się reszta świata. Ale co zrobić jak im w Brukseli mózgi się zawiesiły
Basia
10 miesięcy temu
Unia Europejska i jej wymagania nas dobiją do końca. Ich pomysły są mało przemyślane. Spadamy w dół i to dość szybko.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (223)
Piotr
8 miesięcy temu
Jaka elkternamobilność, który z obecnych ministrów jeżdzi elektrykem, bo nie ma ładowarki pod blokiem cytując Panią minstrę. Pan minister został wykrecony na 100 tys. zł na spalinówce. Cała ta ekologia służy tylko do ograniczenia innych krajów, Niemcy miały zarabiać na całej tej ekologji a wpędziły się kanał.
mockinbird
8 miesięcy temu
'Polacy się wściekli. Wskazują na Szwajcarię jako przykład'
obserwer
9 miesięcy temu
krytycy polityki UE względem spalinowej motoryzacji mają racje jeszcze za te decyzje dotyczące elektromobilności odpowiedzialni za to politycy będą odpowiadać karnie grozi nam zamiast klimatycznej katastrofa energetyczna. W głównej mierze gdyby nie obranie kierunku w 20 latach XXwieku kierunku rozwoju silników spalinowych dzisiaj nasza cywilizacja nie stała by na takim poziomie rozwoju technologi zwłaszcza elektroniki
He he he
10 miesięcy temu
Jak czytam jak żółć ulewa się zwolennikom PiS po przegranych wyborach i utracie władzy przez PiS ,lczemu dają wyraz w swoich postach i bezsensownych atakach na obecną władzę. Muszę im powiedzieć że biologia już was nie dopuści do władzy w przewidywany okresie. Umieralność w Polsce to około 400 tysięcy rocznie z tego po 60 roku życia to 3/4 zwolenników PiS. Natomiast wśród młodych wyborców do 35 roku życia 3/4 to zwolennicy koalicji 15 października. I nie pomogą tu żadne zaklęcia.
Fantasy
10 miesięcy temu
Tylko nie Miele, w gt. I tak słabo z pracą,a ja na wiosnę zamierzam iść do pracy 😁
...
Następna strona