Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy stawiają na fintech. Berlin rzuca wyzwanie Londynowi

4
Podziel się:

Nikogo chyba nie zdziwi, że finansowe technologie w języku niemieckim to jedno słowo - Finanztechnologien. Niemcy są znani z pragmatycznego podejścia, ale też bardzo dużej presji na innowacje. Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach Berlin stał się jednym z największych ośrodków rozwoju sektora FinTech. Inwestycje rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów nie robią tu już większego wrażenia.

Niemcy stawiają na fintech. Berlin rzuca wyzwanie Londynowi
(Shutterstock.com)

Berlińskie fintechy mogą pochwalić się coraz wyższymi rundami finansowania – przykładowo N26 pozyskał ostatnio 132 mln euro od funduszu Y Combinator, a SolarisBank zebrał aż 60 mln euro od takich inwestorów jak Visa, czy BBVA.

Niemiecki przemysł fintechowy na Impact fintech’19

W Niemczech działa blisko 1 tys. fintechów, a cały rynek wyceniany jest nawet na ponad 100 mld dolarów. Berlin jest największym fintechowym hubem w Niemczech, skupiając 27% wszystkich niemieckich podmiotów z tego sektora. Nie jest to takie oczywiste, bo u naszego zachodniego sąsiada jest co najmniej kilka miast, które prężnie rozwijają się na tym polu m.in. Hamburg, Frankfurt nad Menem czy Monachium.

Jednakże to Berlin jest liderem – nie bez powodu. Wg firmy consultingowej Merce stolica nad Sprewą to jedno z 15 najlepszych miast do życia dla młodych ludzi, a to zwykle oni są motorem rozwoju startupów i fintechów.

Raj dla challenger banków

Wśród największych berlińskich fintechów można wymienić takie spółki jak N26, SolarisBank, Wefox, Penta i Mambu – łącznie pozyskały one prawie 1 MILIARD euro dofinansowania (z czego najwięcej inwestycji przyciągnęło N26). Przedstawiciele wszystkich tych firm pojawią się na Impact fintech’19 w Katowicach. Na Górny Śląsk przyjedzie między innymi Marko Wenthin, czyli co-founder SolarisBanku, a obecnie prezes fintechu Penta. To challenger bank, który kieruje swoją ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw. Firma powstała w 2016 roku i od początku działalności pozyskała około 18 mln euro. Teraz fintech przymierza się do ekspansji na nowe rynki. Pod koniec października Penta uruchomiła działalność we Włoszech, kolejnym wyzwaniem ma być Polska.
Małe i średnie przedsiębiorstwa działające w Europie mają bardzo podobne problemy w kontekście usług bankowych. Jako Penta staramy się zawsze słuchać naszych klientów, tak aby być dla nich jak najlepszym partnerem, niezależnie od kraju, w którym działają. Nasza platforma powstała po to, aby udostępnić małym i średnim firmom dokładnie takie usługi, jakich potrzebują – mówił w październiku Marko Wenthin, CEO Penta.

Zarówno Penta, jak i SolarisBank należą do niemieckiej grupy Finleap. W ciągu 5 ostatnich lat Finleap uruchomiło 16 fintechowych projektów. Obok dwóch wspomnianych spółek można także wymienić takie startupy jak Element, Clark, czy BillFront.

N26 – król niemieckich jednorożców

Nie można mówić o niemieckich fintechach nie wspominając od największym z nich – N26, które należy do jednym z najpopularniejszych challenger banków na świecie. N26 uruchomiono w 2015 roku. Spółka obecnie jest wyceniana na 3,5 mld dolarów, czyli należy do grona tzw. Jednorożców, czyli firm wycenianych na ponad 1 mld dolarów. Od początku swojej działalności fintech pozyskał od inwestorów ponad 600 mln dolarów.

Z usług N26 korzysta 3,5 mln klientów, w także Polacy, gdyż od listopada 2018 roku oferta neobanku jest dostępna także dla mieszkańców Polski. Droga do rentowności to duże wyzwanie, ale na razie fintech zamierza skupić się na nadchodzącej ekspansji w USA. Na Impact fintech’19 spółka będzie reprezentowana przez Maxa Schertela, Head of Business Operations w N26. Schertel jest odpowiedzialny przede wszystkim za ekspansję challenger banku w Stanach Zjednoczonych.

Berlin może być lepszy niż Londyn

Ambicje na uzyskanie statusu jednorożca mają także inne niemieckie fintechy – między innymi Mambu. Firma wykorzystuje rozwiązania oparte o chmurę, umożliwiając klientom realizowanie nowych projektów, przekształcanie swojego biznesu, czy wchodzenie na nowe rynki. Obecnie z chmurowej platformy Mambu korzysta już około 150 klientów biznesowych – między innymi fintechowe jednorożce, takie jak N26, OakNorth, czy Revolut.

W lutym 2019 roku Mambu pozyskało 30 mln euro dofinansowania. Wśród inwestorów można wymienić takie podmioty jak CommerzVentures, Action Capital, czy Point Nine Capital. W Katowicach niemiecka spółka będzie reprezentowana przez Bena Goldina, CTO/CPO Mambu.

- Nasza ostatnia runda dofinansowania jest dowodem na silną pozycję naszej platformy i stale rosnącą bazę klientów. Mamy klientów w ponad 50 krajach na wszystkich kontynentach, a wielu z nich to liderzy w swoich branżach, którzy rozumieją dynamikę rynku. Wspieramy rozwój ich strategii i ich technologiczną ewolucję – mówił Eugene Danilkis, CEO Mambu po zakończeniu wspomnianej rundy inwestycyjnej.

Niemiecki rynek fintech ma ogromny potencjał, szczególnie w kontekście wciąż realnego zagrożenia Brexitem. Spółki zlokalizowane w Londynie mogą szukać innej bezpiecznej przystani na kontynencie i wydaje się, że Berlin ma wszystko, aby stać się nowym domem dla wielu „zbłąkanych fintechów”. Ale Brexit to nie jedyny powód rozwoju Berlina – to przede wszystkim silne fundamenty gospodarcze, które przekładają się na dużą presję na innowacje w usługach finansowych.

O Impact fintech’19

Jakie są najważniejsze priorytety technologiczne sektora na 2020 rok? W jaki sposób wdrożenie rozwiązań chmurowych zwiększy przewagę konkurencyjną instytucji finansowych oraz jak instytucje finansowe mogą wspierać transformację przyjazną dla klimatu? To pytania, na które odpowiedzą światowi liderzy świata fintech, spotykający się 4 i 5 grudnia na Impact fintech’19. Dziesiątki wystąpień i warsztatów w ramach 8 ścieżek tematycznych zgromadzą łącznie ponad 200 speakerów i ponad 2 tys. uczestników. Do Katowic przyjadą istotni dla branży politycy i menadżerowie z Polski i regionu CEE.

Pojawią się przedstawiciele dziesiątek firm i instytucji związanych z sektorem fintech, jak Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Bank Pekao, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, BNP Paribas, Alior Bank, Ministerstwo Cyfryzacji, mBank, Google, Mastercard, Polski Fundusz Rozwoju, PayU, Wirecard, Tauron, Blik, Bluemedia, Allegro, Vivus, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Operator Chmury Krajowej oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Wśród potwierdzonych mówców Impact fintech’19 znaleźli się m.in.: Marko Wenthin z Penta, Laura Navaratnam z FCA, Dele Atanda z metaME, Max Schertel z N26, Chris Skinner z 11:FS, Diana Paredes z Suade Labs, Husayn Kassai z Onfido, Elliott Limb z Mambu oraz Utena Treves z Wefox, a także Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego, Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Michał Krupiński z Pekao, Adam Marciniak z PKO BP i Bartosz Berestecki z PayU. Przyjedź do Katowic zapoznaj się z najnowszymi trendami zmieniającymi krajobraz globalnego rynku finansowego. Jaki będzie następny krok w fintechowej rewolucji?

Dowiesz się tego na Impact fintech’19.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
WYRÓŻNIONE
her
5 lata temu
tylko nie fintech tfu ! naprawę ludzkości potrzeba prawdziwych innowacji, które poprawią dobrobyt, zdrowie, ekologia, energia, transport. Przecież nie to ludzie chcą aby mieć lepszą obsługę w banku! jedni chciwi bankierzy chcą odebrać pieniądze innym chciwym i już najedzonym bankierom.
Adam
5 lata temu
Niepowazni, oni sie nie modla, a my sie modlimy i to jest najwazniejsze a nie to ze podcieramy starym niemcom tylki, wazne ze Polska katolicka!!
Rafal, Londyn
5 lata temu
co za bzdury. czytalem raporty ze niemcy bardzo opornie podchodza do innowacji finansowych. nie wspominajac juz o tym ze ich banki, lacznie z najwiekszym deutsche bank, stoja na skraju bankructwa
NAJNOWSZE KOMENTARZE (4)
Tt
5 lata temu
Yy
Rafal, Londyn
5 lata temu
co za bzdury. czytalem raporty ze niemcy bardzo opornie podchodza do innowacji finansowych. nie wspominajac juz o tym ze ich banki, lacznie z najwiekszym deutsche bank, stoja na skraju bankructwa
her
5 lata temu
tylko nie fintech tfu ! naprawę ludzkości potrzeba prawdziwych innowacji, które poprawią dobrobyt, zdrowie, ekologia, energia, transport. Przecież nie to ludzie chcą aby mieć lepszą obsługę w banku! jedni chciwi bankierzy chcą odebrać pieniądze innym chciwym i już najedzonym bankierom.
Adam
5 lata temu
Niepowazni, oni sie nie modla, a my sie modlimy i to jest najwazniejsze a nie to ze podcieramy starym niemcom tylki, wazne ze Polska katolicka!!