Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

NIK z nieplanowanymi kontrolami w KNF. Czego chce się dowiedzieć?

9
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli weszła z doraźnymi kontrolami do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - ustalił serwis Business Insider. Sprawdza tam m.in. funkcjonowanie systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także nadzór nad kilkoma znanymi spółkami.

NIK z nieplanowanymi kontrolami w KNF. Czego chce się dowiedzieć?
Na zdjęciu prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak tłumaczy BI, kontrole doraźne to takie, które nie wynikają z ustalonego wcześniej planu prac NIK. Co do zasady są one przeprowadzane w przypadku "potrzeby niezwłocznego zbadania aktualnych zagadnień o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa" albo "potrzeby niezwłocznego zbadania określonego problemu".

Business Insider ustalił, że NIK zainteresowała się nadzorem KNF nad spółkami Polnord, Ursus, VeloBank i GetBack (która dziś nosi nazwę Capitea). Dodatkowo sprawdza też funkcjonowanie systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Serwis zwraca uwagę, że spółki te zainteresowały NIK, choć nie są na giełdzie. — W tym kontekście zasadne może być postawienie pytania o klucz doboru spółek będących przedmiotem kontroli NIK w kontekście nadzoru sprawowanego przez KNF — komentuje dla BI Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

"Urząd liczy na pełną niezależność"

I dodaje, że "Urząd KNF liczy na pełną niezależność oraz transparentność działań NIK, jeśli chodzi o motywacje stojące za kolejnymi, licznymi i często doraźnymi działaniami kontrolnymi NIK".

Serwis przypomina, że Polnord to spółka, za którą stał dawniej jeden z najbogatszych Polaków, Ryszard Krauze. O firmie zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy w jej kontekście pojawiło się nazwisko Romana Giertycha - w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia ze spółki i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł (zatrzymano wtedy 12 osób). Sam Giertych "od wielu miesięcy przypomina, że w jego sprawie aż sześć razy wypowiedziały się już merytorycznie sądy i to w różnych składach orzekających" - podkreśla Business Insider.

GetBack to z kolei spółka, na której obligacjach ludzie stracili prawie dwa miliardy złotych. VeloBank natomiast powstał na gruzach Getin Noble Banku, należącego dawniej do Leszka Czarneckiego. Ursus jest znany z produkcji traktorów, ale od lat borykał się z problemami, a w 2021 r. warszawski sąd ogłosił upadłość firmy.

Nie tylko kontrole w KNF

- Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi kontrolę przepływów finansowych pomiędzy państwem a Kościołem katolickim, a także innymi związkami wyznaniowymi - poinformował pod koniec lipca marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Chcemy mieć pewność, że relacje państwa z Kościołem są transparentne - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
IQ@wp.pl
2 tyg. temu
Jak zwykle usłużni na przyszłość już dawno Panu Prezesowi jak Dyzmie założyli czarną teczkę i coraz to nowe sprawy do niej dokładają czekając na rozwój wypadków w czasie. Nienawiścią dmuchany balon zemsty jak wystrzeli to wystraszą się nie tylko nienawistnicy ale wszyscy żałosną i niestety biedną rzeczywistością dlatego bo "gospodarka przede wszystkim głupcze" a ta gospodarka zamiast się rozwijać to się zwija.
Wyborca
2 tyg. temu
Brawo żelazny Marian. Inni się boją. Bo gdzie audyty spółek Panie Budka??
senior70+
3 tyg. temu
Jak czytam tu te głupoty to jestem pewny że bardzo się boją i już do nich dotarło że trzeba będzie za złodziejstwo odpowiedzieć
Makler
3 tyg. temu
Kiedy KNF wejdzie na GPW tam to się dzieje
mądry Polak
3 tyg. temu
dać głupiemu władzę, to tak jak dziecku zapałki, ale przyjdzie i na niego czs, się zdziwi