Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nowa funkcja w mObywatelu. "To krok milowy"

278
Podziel się:

Platforma ePłatności w aplikacji mObywatel wzbogaca się o możliwość płatności kartami bankowymi, to krok milowy dla Polski - powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku ePłatności będą dostępne we wszystkich gminach w Polsce.

Nowa funkcja w mObywatelu. "To krok milowy"
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (GETTY, NurPhoto)

- Te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością - mówił na konferencji dotyczącej ePłatności Krzysztof Gawkowski. Wicepremier dodał, że choć projekt obecnie jest pilotażem, to wierzy, że w 2025 roku ePłatności będą dostępne dla wszystkich polskich gmin.

ePłatność w aplikacji mObywatel. "Krok milowy"

-W każdej polskiej gminie ta dostępność, ta funkcjonalność dotycząca ePłatności w mObywatelu, m.in. pozwalająca zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości, będzie możliwa - zadeklarował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawo do naprawy. Polacy o rewolucji dla kupujących w UE: Świetnie

Usługa ePłatności umożliwia sprawdzanie informacji o zobowiązaniach finansowych wobec urzędów oraz opłacanie ich w aplikacji mObywatel. Obecnie jest realizowana pilotażowo w wybranych gminach w Polsce. Do tej pory opłaty mogły być dokonywane za pomocą BLIKA, teraz płatności będzie można zrobić również kartą.

Zobowiązania można opłacić jednorazowo lub w ratach, a po wykonaniu płatności w aplikacji mObywatel można pobrać potwierdzenie w formie pliku PDF. Usługa umożliwia przesyłanie powiadomień na telefon o zbliżających się płatnościach.

- Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą razem prezentując, możemy doprowadzić do tego, co najważniejsze - łatwiejszego życia - mówił Gawkowski.

Podziękował Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Fundacji Polska Bezgotówkowa, którzy - jak mówił - od strony partnerów biznesowych pomogli Centralnemu Ośrodkowi Informatyki i resortowi cyfryzacji doprowadzić do tego, że kolejna funkcjonalność w mObywatelu jest możliwa. Zaznaczył też, że ten rozwój nie byłby możliwy bez samorządów, które przystąpiły do pilotażu.

Nowe funkcje aplikacji

Gawkowski zapowiedział też nowe funkcje mObywatela, które mają się pojawić w 2024 i 2025 roku. Będą to legitymacja osoby niepełnosprawnej oraz mStłuczka - ułatwiająca zarządzanie sytuacją związaną z kolizją drogową.

Platforma ePłatności obecnie jest dostępna w wybranych gminach w Polsce. Do tej pory do pilotażu przystąpiło ponad 50 miejscowości. Listę urzędów obsługujących ePłatności można sprawdzić w aplikacji mObywatel po kliknięciu w zakładkę "ePłatności", a następnie "Przejdź do listy".

Z usługi można skorzystać zarówno w aplikacji mObywatel 2.0, jak i w serwisie mObywatel.gov.pl.

Aplikacja mObywatel została udostępniona w 2017 roku i od tamtej pory jest stale rozbudowywana. Oferuje m.in. możliwość posługiwania się cyfrowym dokumentem tożsamości, prawem jazdy oraz zastrzeżenie numeru PESEL. Do popularnych funkcji należy też możliwość sprawdzania punktów karnych, historii pojazdu, danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Użytkownicy mogą również dodać w aplikacji m.in. Kartę Dużej Rodziny, legitymację emeryta i rencisty, studencką i szkolną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(278)
Cykis
2 dni temu
Tak proponuje jeszcze na stałe bez możliwości wyłączenia w mObywatel uruchomić GPS żeby było jasna co kto robi w danej chwili .
aszymocha64@g...
4 dni temu
Moim zdaniem to kolejny punkt w programie władzy na przejęcie całkowitej kontroli nad życiem "obywatela" w Polsce. Będą już wiedzieć o Tobie wszystko. Żadnej prywatności. Twoje życie i dane będzie można kontrolować jednym kliknięciem. Wszystko jest zapisane w komputerze. Niesamowite zagrożenie.
Qwerty
4 dni temu
A kiedy gorowka wpisana do konstytucji ?
Kirk
4 dni temu
Podziękuj PIS bo wy to możecie się pochwalić tym że umiecie żetonem uruchomić wózek w markecie
chat
4 dni temu
jakby nie Premier Morawiecki, to ta banda PO do dziś by marnowała papier i drzewa
...
Następna strona