Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób w marcu była wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. W poprzednim miesiącu wzrost ten wyniósł 5,8 proc.
Natomiast w porównaniu z lutym 2020, produkcja budowlano-montażowa w marcu była wyższa o 25 proc.
W stosunku do marca ubiegłego roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla firm wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 10,8 proc.) oraz zajmujących się budową budynków (o 2,9 proc.). Wartość produkcji budowlano-montażowej była mniejsza w jednostkach realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,4 proc.).
- Można sądzić, że spadek w przypadku obiektów inżynierii lądowej i wodnej ma związek z wyczerpywaniem się środków unijnych z perspektywy 2014-2020 i mniejszą skalą prac podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w tym zakresie - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.
jej zdaniem, wzrost produkcji budowlano-montażowej w marcu jest pozytywnym zaskoczeniem. Jednocześnie w marcowych danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej nie widać wpływu epidemii koronawirusa. Wygląda na to, że firmy albo sprawnie zarządziły mniejszą dostępnością pracowników po wybuchu epidemii, albo też sektor ten w mniejszym stopniu niż inne obszary gospodarki doświadczył odpływu pracowników z Ukrainy.
Tego optymizmu nie widac jednak we wczorajszych danych opublikowanych przez GUS dotyczących koniunktury. Kwietniowe badania koniunktury okazały się najgorsze w historii ich opracowywania. Publikowany co miesiąc wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odzwierciedla stan gospodarki. Jest obliczany na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców z różnych branż, którzy w ankietach oceniają bieżącą oraz przyszłą sytuację prowadzonych przez siebie firm.
Według badania GUS w budownictwie najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), a najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).
Czwartkowe informacje o producji budowlano-montażowej to kolejne z serii danych obejmujących okres po wybuchu pandemii koronawirusa, które w tym tygodniu opublikował GUS. We wtorek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w marcu, która spadła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Z kolei w środę podano dane o sprzedaży detalicznej, która w marcu w skali roku aż o 7,1 proc.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie