Były główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego Andrzej Domański stanął na czele Ministerstwa Finansów, zastępując na stanowisku Andrzeja Kosztowniaka. Nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał w środę podczas uroczystego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Finansów w nowym składzie
Andrzej Domański jest ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jak poinformowano w jego biogramie na stronach Platformy Obywatelskiej, zawodowo był przez 14 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Jest współtwórcą programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej oraz pomysłodawcą programu aktywizacji zawodowej dla kobiet po urlopie macierzyńskim - tzw. babciowego.
Opublikował szereg analiz i raportów m.in. o wyzwaniach klimatycznych dla polskich miast oraz sektora energetycznego, o finansowaniu programu rozwoju obronności oraz zagrożeniach płynących z tworzenia państwowych monopoli i centralizacji gospodarki. Ma żonę i córkę.
Niedługo po nominacji Domańskiego na ministra jego nazwisko pojawiło się na stronie internetowej resortu finansów. W zakładce "Kierownictwo" nadal jednak widnieją nazwiska współpracowników poprzedniego szefa MF Andrzeja Kosztowniaka, mianowanego pod koniec listopada przed Mateusza Morawieckiego. To:
- Bartosz Zbaraszczuk, Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej,
- Anna Chałupa, Podsekretarz Stanu, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej,
- Mariusz Gojny, Podsekretarz Stanu, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,
- Katarzyna Szweda, Dyrektor Generalny.
Najpilniejsza kwestia
Dla nowego Ministerstwa Finansów najtrudniejszym zadaniem na najbliższy czas będzie nowelizacja budżetu na 2024 r.
- Plany na najbliższe dni są dosyć jasne i oczywiste, musimy w trybie pilnym przystąpić do prac nad budżetem. To oczywiście będzie budżet wymagający, ale jestem przekonany, że razem z pracownikami MF jesteśmy w stanie przedłożyć projekt budżetu w wymaganych terminach. Już wkrótce państwo ten projekt zobaczą - powiedział dziennikarzom Andrzej Domański.
Na pytanie, czy w projekcie budżetu będzie inny deficyt, powiedział: - Prawdopodobnie deficyt będzie inny, oczywiście wynika to z tego, że będą trwały prace, na pewno pojawią się nowe elementy, pewne wydatki zostaną zweryfikowane. Deficyt będzie inny.
W przyjętym we wrześniu projekcie budżetu rzad Mateusza Morawieckiego założył deficyt na poziomie 164,8 mld zł.