O życiu prywatnym Mariana Banasia wiadomo tyle, że jest żonaty i ma czworo dzieci. Dużo więcej wynika z jego zawodowej przeszłości. Nowy minister finansów, który na stanowisku zastąpi Teresę Czerwińską, pełnił dotąd kilka istotnych funkcji publicznych.
Ostatnia rola to szefowanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Banaś 9 grudnia 2016 r. został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jednak obbowiązki w KAS objął dopiero 1 marca 2017 r., kiedy to zlikwidowana została Służba Celna, a właściwie została wcielona w struktury KAS.
To właśnie Służbie Celnej przewodniczył wcześniej Marian Banaś. Był jej szefem od 2015 do jej rozwiązania, w tym samym czasie pełnił też funkcję podsekretarza w Ministerstwie Finansów. Dokładnie te same dwie funkcje pełnił też w latach 2005-2008.
Z kolei KAS to "zbrojne ramię fiskusa". To ona odpowiada za wyszukiwanie i zatrzymywanie przestępców skarbowych, mafii vatowskich, nielegalnych kasyn.
Jak już pisaliśmy na łamach money.pl, to Marian Banaś był najpoważniejszym kandydatem na miejsce Teresy Czerwińskiej, choć sam premier Mateusz Morawiecki miał być sceptyczny. - Po wpadce z tzw. techniczną minister finansów nie można już eksperymentować. Musi być ktoś zaufany, kto na miesiąc przed wyborami nie powie, że może zabraknąć pieniędzy na "piątkę Kaczyńskiego" - mówiło nam nasze źródło.
Według naszego informatora, prezes PiS Jarosław Kaczyński miał zareagować śmiechem na medialne doniesienia związane nowymi kandydatami. Przypomnijmy, że na giełdzie nazwisk pojawiali się: Jacek Sasin, Paweł Gruza (były wiceminister finansów, obecnie wiceprezes państwowego giganta miedziowego - KGHM) czy obecny podsekretarz stanu w MF - Leszek Skiba.
Marian Banaś ze środowiskiem PiS związany jest od dawna. Jeszcze w latach 90. doradzał Antoniemu Macierewiczowi, gdy ten był szefem MSW. Później przeszedł do Najwyższej Izby Kontroli, gdzie pracował razem z Lechem Kaczyńskim.
Działalność w "Solidarności"
Działalność opozycyjną w PRL Marian Banaś zaczął w 1976 r. W Krakowie i na Podhalu był organizatorem kolportażu oraz kolporterem niezależnych wydawnictw. Działał w strukturach wielu organizacji, jak Akcji na rzecz Niepodległości, Studenckiego Komitetu Solidarności, Instytutu Katyńskiego, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacji Polski Niepodległej czy Ruchu Młodej Polski.
Karę blisko dwóch lat więzienia odbył w latach 1981-83. Za działalność w "Solidarności". Był współzałożycielem Komitetu Pomocy Więzionym za Przekonania. W latach 1984-87 pełnił funkcję redaktora naczelnego podziemnego pisma "Homo Homini'. Współtworzył również Polską Partię Niepodległościową, w latach 1985-89 był przewodniczącym PPN na okręg południowy.
Czytaj także: Nowy próg podatkowy. Czerwińska podtrzymuje propozycję
Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego - studia ukończył w 1979 r. Poza tym, również na UJ ukończył podyplomówkę z religioznawstwa. Studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl