Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie – zdecydowała w maju Rada Polityki Pieniężnej. To ósma taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 r.
– Inflacja na świecie i również w Polsce spada. W Polsce bardzo szybko. To określenie "na łeb na szyję", którym się kiedyś posłużyłem, ma miejsce. Skończył się płaskowyż, zaczął się ruch w dół. W kwietniu inflacja obniżyła się do poziomu najniższego niemal od roku – powiedział na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Obniżka stóp procentowych. MFW ostrzega
W kwietniu 2023 r. inflacyjny odczyt GUS spadł do 14,7 proc., a eksperci prognozują, że po wakacjach i przed wyborami doczekamy się pierwszej obniżki stóp procentowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przestrzegają jednak przed tym, m.in. ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
"Zarówno w analizie na temat Polski z marca, jak i prognozach dla całej Europy z kwietnia, fundusz pisał, że wysoka i uporczywa inflacja wymaga zaostrzania polityki pieniężnej lub przynajmniej utrzymywania gotowości do takiego ruchu. Główny argument jest taki, że przy ogromnej niepewności dotyczącej zarówno inflacji, jak i skutków podwyżek stóp procentowych lepiej popełnić błąd nadmiernej niż zbyt słabej reakcji" - czytamy w "Pulsie Biznesu"
MFW przewiduje, że inflacja w Polsce będzie obniżała się z obecnych 15 proc. do celu NBP (2,5 proc.) do końca 2025 r - informuje PB.
Prezes NBP zapowiedział, że RPP nie kończy jednak cyklu podwyżek i "jeśli sytuacja będzie tego wymagała, jest gotowa na reakcję". Podobnie, jeśli zrealizowałby się scenariusz bardziej optymistyczny od projekcji NBP, Rada może rozważać obniżkę stóp. – Taka możliwość może się jeszcze w tym roku pojawić, chociaż takich dyskusji nie ma w Radzie do tego droga jeszcze daleka – dodał Adam Glapiński.