Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Obowiązek dla właścicieli mieszkań i domów. Bez tego nie sprzedasz

1045
Podziel się:

Od ubiegłego roku zarówno deweloperzy, jak i właściciele indywidualni nie mogą sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku. Energooszczędność i typ ogrzewania stają się kluczowymi czynnikami wpływającymi na rynek mieszkaniowy - informują eksperci.

Obowiązek dla właścicieli mieszkań i domów. Bez tego nie sprzedasz
Świadectwa energetyczne są obowiązkowe przy sprzedaży każdej nieruchomości (East News, Bartlomiej Magierowski)

Od ubiegłego roku deweloperzy są zobowiązani do posiadania świadectwa jako załącznika o zakończeniu budowy przy oddawaniu lokali do użytkowania - przypomina portalsamorzadowy.pl. Jak czytamy w serwisie, w krajach zachodnich Unii Europejskiej świadectwa energetyczne funkcjonują od kilkunastu lat. Analiza ofert sprzedaży budynków w zależności od posiadanej klasy energetycznej wskazuje na zróżnicowanie cen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22

- Nieruchomości o najwyższej klasie A, która oznacza małe zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu czy mieszkania, a tym samym niskie koszty eksploatacji, są wyceniane drożej niż te z najniższą klasą G. Klasy energetyczne są ściśle związane między innymi z typem ogrzewania - wyjaśnia w rozmowie z portalem Karolina Klimaszewska, ekspertka rynku nieruchomości, starsza analityczka z firmy Otodom.

Zdrożały domy z pompami ciepła i piecami

W styczniu br. blisko 40 proc. ofert na rynku deweloperskim ze wskazanym rodzajem ogrzewania stanowiły nieruchomości wyposażone w pompę ciepła. To wzrost o 8 proc. - wynika z danych Otodom Analytics, które publikuje serwis. Wzrost widoczny był także w cenach domów o powierzchni od 100 do 150 mkw. z pompami ciepła. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości w styczniu trzeba było zapłacić na rynku deweloperskim średnio blisko 6,9 tys. zł ​i ponad 7,6 tys. zł na rynku wtórnym.

Zdrożały także nieruchomości ogrzewane piecami gazowymi (+12 proc.). Najwięcej jednak trzeba zapłacić za domy ogrzewane z sieci miejskich. W styczniu było to ok. 7,7 tys. zł/mkw. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budownictwa (CEEB) wynika, że liczba takich domów i budynków mieszkalnych podłączonych do sieci ciepłowniczych, w tym do ciepła systemowego, wynosi 1 mln. Jednak są to zazwyczaj nieruchomości wielorodzinne, zatem liczba mieszkań ogrzewanych z ciepła systemowego jest wielokrotnie większa - informuje portalsamorzadowy.pl.

Przepisy będą coraz bardziej rygorystyczne

Jak informuje serwis, Unia Europejska przyspiesza na drodze do realizacji celów polityki klimatycznej, a jednym z nich jest dekarbonizacja źródeł ciepła. Według wytycznych od 2028 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny być zasilane urządzeniami grzewczymi, które nie będą emitowały CO2 do atmosfery.

- Należy się spodziewać, że przepisy dotyczące efektywności energetycznej nieruchomości będą coraz bardziej rygorystyczne. Warto więc rozpatrywać oferty domów i mieszkań na sprzedaż tak, aby długoterminowo wybrana nieruchomość zapewniała niskie koszty eksploatacji. Ogrzewanie budynku jest tu bardzo istotne - podkreśla Klimaszewska z rozmowie z portalem. - Od kwietnia nie będzie można zamieścić oferty sprzedaży domu czy mieszkania bez wskazania, jaką klasę energetyczną posiada dana nieruchomość -dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1045)
WYRÓŻNIONE
Polak
11 miesięcy temu
Widać że faszyzm ekologiczny zostaje pomału wprowadzany i w Polsce
Away
11 miesięcy temu
Z ogrzewaniem dochodzimy do absurdu: kominek nie bo dymi, gaz nie bo paliwo kopalne, prąd nie bo z węgla, pompa ciepła nie bo czynnik w sprężarce zły. Pozostanie nam tylko pier dzieć żeby ogrzać dom... Och nie bo to metan !
Krzysztof
11 miesięcy temu
Zamiast świadectw, zakazów, zakazów, kontroli, dotacji i innych metod wydawania pieniędzy podatników zajmijcie się dostarczeniem taniej energii elektrycznej a obywatele sami zamontują odpowidnie systemy ogrzewania elektrycznego.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1045)
Emeryt
8 miesięcy temu
A czemu się dziwicie ,wrócił Tusk ,więc wszystkiego można się spodziewać z każdej strony ,,,,nic dla ludzi jeszcze nie zrobił,totalnie nic ,patrzy gdzie ukrócić ,zabrać ,zniszczyć ,ograniczyć ,,,idzie w myśl zasady ,obiecywać każdy może ,tanie paliwo ,kwota mniejsza od podatku i inne kłamstwa z jego fałszywej gęby i hasło przesadnie Tuska ,,kłamstwo powielone kilkukrotnie staje się dla motłochu prawdą,,,tego trzymał się zawsze i odnosi sukces,,,
Hugo
10 miesięcy temu
Dość tych zlodziejskich ustaw
Xyz.dj
11 miesięcy temu
Myślę, że świadectwa kompetencyjne powinni posiadać wszyscy urzędnicy może to by ukruciło buble legislacyjne na wszystkich szczeblach władzy ustawodawczej . Skończcie z nakazami, zakazami, wymogami, karami, pozwoleniami. Nie ograniczajcie ludziom wolności w Polsce, w Unii Europejskiej. A co z pałacami z zamkami z kamienia , przetrwały tyle wieków i cooo ???
Xyz.dj
11 miesięcy temu
Już rolnicy w Europie i w Polsce wyszli na ulice , nie zdziwiłbym się gdy branża budowlana itp wyjdą na ulice ale tu ich poprą ludzie. Zniewolenie unijnymi "głupotkami" osiągnęło apogeum. Ludzie nie pozwolą by urzędasy narzucały czym mają swoje domy ogrzewać , co w swoich domach robić itd. Przerzedzić te ich ciepłe stołki we wszystkich urzędach w kraju i Unii.
Polak
11 miesięcy temu
Wolność to najcenniejsze co mamy. Nie dajmy sobie jej odebrać przez urzędasów.
...
Następna strona