Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Obowiązkowe szczepienia. Jest projekt rozporządzenia

101
Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce dla niektórych Polaków szczepienia będą obowiązkowe. Ukazał się właśnie projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Obowiązkowe szczepienia. Jest projekt rozporządzenia
Będzie obowiązek szczepień dla personelu medycznego i studentów medycyny (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Został on w czwartek skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Przewiduje on, że osoby wykonujące zawód medyczny, zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne oraz studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego będą musieli nie później niż do 1 marca 2022 r. "zaszczepić się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

Zobacz także: Słowacki rząd płaci za zaszczepienie się na COVID-19. "To nie zmieni poglądów ludzi"

Obowiązkowe szczepienia. Jest projekt rozporządzenia

"Obowiązek (...) ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" - zaznaczono w przepisach.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu "wprowadzany obowiązek należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

Zaznaczono, że "proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2". Będzie to stanowiło — jak podkreślono — dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia.

"W czasie stanu epidemii COVID-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych" - uzasadniono w projekcie.

Ponadto wyjaśniono, że przy wyborze grup osób objętych obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 "kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(101)
WYRÓŻNIONE
B@rbr@
3 lata temu
Ja tylko się zastanawiam nad tym dlaczego obowiązkowo. Rozumiem gdyby szczepionka działa tak, że ani ja się po niej nie zarażę, ani nie będę nikogo zarażała. A przecież to ma chronić tylko mnie, działa podobno iż jeżeli zachoruję, to lżej przejdę i zmniejszy ryzyko śmierci. To skoro, to moje zdrowie, to ja powinnam za nie odpowiadać. Nie jestem anty, bardzo bym chciała się zaszczepić, ale zwyczajnie się boję. Dziś mam teleporadę, chodzi o serce i nie mogę być zbadana, bo lekarka nie przyjmuje niezaszczepionych. Nigdy nie piszę komentarzy, ale zawsze czytam. Teraz chciałam tylko spytać, czy ktoś myśli podobnie. Pozdrawiam i życzę zdrówka oraz Spokojnych Świąt.
Matka
3 lata temu
Najpierw medycy,potem nauczyciele, następnie służby mundurowe.Jak złamią te grupy to przyjdą po was i po wasze dzieci.Beda szczepić wielokrotnie i przymusowo nawet małe dzieci Ludzie nie pozwólcie na to
Stop
3 lata temu
To ja jestem lekarzem i j będę decydować co dla mnie dobre a nie Niedzielski,a swoje rozporzadzenie może stosować w swojej chalupie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (101)
innerFree
3 lata temu
30 kwietnia (jutro) o godz. 15.00 – Marsz w Białymstoku (Rynek Kościuszki) pod hasłem „Lockdown źródłem inflacji” organizowany przez Stowarzyszenie Niezależni Białystok
obserwator
3 lata temu
Preparaty na COVID19 są w dalszym ciągu w fazie badań klinicznych. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857) badanie kliniczne zalicza się do eksperymentów medycznych. Kobiety ciężarne i karmiące mogą uczestniczyć wyłącznie w eksperymentach badawczych pozbawionych ryzyka lub związanych z niewielkim ryzykiem. Dzieci poczęte, osoby ubezwłasnowolnione, żołnierze służby zasadniczej oraz osoby pozbawione wolności nie mogą uczestniczyć w eksperymentach badawczych (art. 26 ust. 2 i 3 ustawy). Kobieta ciężarna może więc być uczestnikiem tylko takiego eksperymentu, który nie będzie miał żadnego wpływu na jej dziecko.
Julka
3 lata temu
Taaaaa a urzędnicy,policja,nauczyciele,pracownicy wielkich sieci handliwych to oni maja najwiekszy kontakt z innym
Olga
3 lata temu
No to będą mieć jednego lekarza mniej w szpitalu bo ja się zwalniam z dniem 1 marca. Na pewno nie dam się zaszczepić
Ala
3 lata temu
Nigdzie nie podają na podstawie jakiej ustawy ma być ten przymus, bo rozporządzenie musi wynikać z ustawy. Nigdzie też nie znalazłam proponowanego tekstu, pokażcie go wreszcie.
...
Następna strona