- Projekt oczywiście będzie kontynuowany i to było w ogóle poza dyskusją - mówi Radiu ZET minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. - Dyskusja była tylko o wysokości. Ostatecznie podjąłem decyzję, że kwota w roku 2024 jest zwiększona o 25 proc. w stosunku do 2023 roku i finansowanie zapewniamy na najbliższe trzy lata, czyli do 2026 roku. Będzie to kwota 8 milionów rocznie - dodaje szef MKiNW.
"Oceania" to żaglowiec należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. IO PAN jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Rocznie "Oceania" spędza do ok. 250 dni na morzu, podejmując m.in. ekspedycję badawczą w Arktyce i liczne rejsy bałtyckie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W minioną sobotę przedstawiciele IO PAN w mediach społecznościowych poinformowali o wstrzymaniu przez resort nauki finansowania statku badawczego s/y "Oceania". Podkreślili, że brak możliwości korzystania ze statku badawczego to zerwanie bieżących projektów naukowych, jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi - w Polsce i na świecie.
Ostrzegała, że bez dotacji rządowej jedyny polski statek zdolny do prowadzenia badań naukowych poza Bałtykiem będzie musiał trafić na złom.
"Oceania nie jest nowym statkiem, służy od 35 lat. Dzięki naszym staraniom i dotychczasowym rządowym dotacjom jest w bardzo dobrym stanie technicznym i do czasu pozyskania nowego statku badawczego, co potrwa kilka lat, może pływać równie skutecznie jak dawniej. Jednak prawo morskie nie pozwoli na jej wykorzystywanie bez spełnienia obowiązkowych przeglądów i remontów. Wraz ze wszystkimi pozostałymi kosztami, utrzymanie statku przekracza możliwości finansowe Instytutu Oceanologii PAN. Brak rządowej dotacji, którą otrzymywaliśmy od 35 lat, oznacza de facto zezłomowanie statku i dramatyczny spadek znaczenia polskiej oceanografii na arenie międzynarodowej. Apelujemy do Rządu RP o rewizję tej decyzji" - informowali naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN.
W sobotę po południu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało w serwisie X "pilne rozpatrzenie sprawy".