Prezes PLL LOT został odwołany niespodziewanie we wtorek. "Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. 26 listopada 2024 roku odwołała Prezesa Zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych" - poinformował przewoźnik. money.pl poinformował o dymisji jako pierwszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wynika z informacji Polskiego Radia, po tym, jak funkcji został pozbawiony prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, stanowiska straciło czterech członków rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej. Wg ustaleń money.pl to Michał Paziewski, Sebastian Mikosz, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Barbara Dąbrowska. Nowym przewodniczącym został Łukasz Chaberski.
Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa spółki w dniu, w którym Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT, trafiła pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury zarządzanego przez Dariusza Klimczaka z PSL. W tle słychać opinie, że to zemsta ze strony polityków Polski 2050, którym zmiana ta nie przypadła do gustu. Działacze partii Hołowni zaprzeczają tej wersji.
Szef MAP: sprawa jest bulwersująca
Decyzję ostro skrytykował szef MAP, Jakub Jaworowski. - Jesteśmy w drobnym problemie formalnym polegającym na tym, że od dziś LOT jest nadzorowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozmawiałem z ministrem Klimczakiem, zadeklarowałem pełną współpracę. Sprawa rzeczywiście jest bulwersująca - przyznał minister.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie, działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża.