Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Oni nie dostaną dodatku węglowego. Resort precyzuje przepisy

75
Podziel się:

Osoby, które po 11 sierpnia zmieniły główne źródło ogrzewania w deklaracji CEEB, nie otrzymają dodatku węglowego - pisze "Dziennika Gazeta Prawna", powołując się na treść podręcznika dla samorządów, przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na dotację nie mogą też liczyć ci, którzy złożyli deklarację po terminie.

Oni nie dostaną dodatku węglowego. Resort precyzuje przepisy
Część wnioskujących o dodatek węglowy dokonywała korekt w deklaracjach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, chcąc bezprawnie uzyskać świadczenie (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Treść podręcznika została zaktualizowana w związku z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym z 5 sierpnia 2022 r. "Ich obecne brzmienie przewiduje, że jednym z warunków otrzymania tego świadczenia jest to, aby główne źródło ogrzewania było wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w terminie do 11 sierpnia br., albo po tej dacie - w przypadku źródeł wpisywanych lub zgłaszanych po raz pierwszy" - wskazuje "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Węgiel z Ukrainy to kropla w morzu potrzeb. "Czeka nas trudny sezon grzewczy"

Zmiany w deklaracji o źródle ogrzewania. Konsekwencje

Jak zaznacza dziennik, przepis wprowadzono w celu walki z nadużyciami. Część wnioskujących dokonywała korekt w deklaracjach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, chcąc bezprawnie uzyskać dodatek węglowy. Dane na bieżąco weryfikują urzędnicy. - Chodzi np. o brak zaznaczenia, że źródło ogrzewania jest eksploatowane, pełni funkcję grzewczą, czy jakim rodzajem paliwa jest zasilane - mówi "DGP" Magdalena Rynkiewicz-Stępień z Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Resort klimatu i środowiska, w ramach doprecyzowania przepisów, wyjaśnia, że jeśli po 11 sierpnia 2022 r. doszło do zmiany wskazania głównego źródła ogrzewania we wniosku, np. z kotła gazowego na węglowy, to dotacja nie zostanie przyznana. "Gdy zaś doszło do uzupełnienia informacji na temat wskazanego źródła ciepła, to świadczenie zostanie wypłacone" - pisze "DGP".

Bez dodatku dla spóźnialskich

Co z osobami, które nie złożyły w terminie deklaracji do CEEB? Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w odpowiedzi na pytania "Dziennika Gazety Prawnej", tłumaczy, że jeśli ktoś nie dopełnił obowiązku zgłoszenia źródła ogrzewania, to nie powinien otrzymać dodatku węglowego.

Kluczowe w tej kwestii jest brzmienie art. 2 ust. 1 ustawy, który mówi o źródłach ogrzewania zgłaszanych lub wpisywanych po 11 sierpnia po raz pierwszy w rozumieniu art. 27g ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynków oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 438 ze zm.). Ten zaś zakłada, że właściciel lub zarządca budynku składa deklarację do CEEB w terminie 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła. Wspomniany wyjątek ma więc zastosowanie do pieców w nowo budowanych budynkach lub nowych kotłach w istniejących nieruchomościach - pisze "DGP".

Dodatek węglowy. Komu przysługuje świadczenie

Dodatek węglowy ma charakter jednorazowy, wynosi 3 tys. . Pieniądze trafią do właścicieli gospodarstw domowych. Zgodnie z zapisami ustawy dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.

Aby otrzymać dodatek, niezbędny jest wpis zgłaszający jedno z powyższych źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przy rozpatrywaniu wniosków brany będzie wpis lub zmiana dokonana w systemie do 11 sierpnia 2022 r.

Z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że pierwsza transza na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł (pieniądze na ten cel zapewnił m.in. Narodowy Bank Polski). Fundusze te trafią do samorządów, jak tylko zaksięgują je urzędy wojewódzkie, choć gminy już mierzą się z kolejkami mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
WYRÓŻNIONE
Historyk
2 lata temu
Jarosław Krótki - zastał Polskę murowaną zostawił chruścianą.
Zula
2 lata temu
W sumie to bardzo dobrze, bo to cwaniactwo ze zmianą źródła ogrzewania, żeby dostać kasę to było wkurzające. Jednocześnie draństwem jest pozbawienie dodatku dla tych ogrzewających gazem. Najpierw kazali wyrzucać kopciuchy, przechodzić na gaz żeby było ekologicznie a teraz "w nagrodę" za to że się dali namówić to nie dostaną nic. Też tak zrobiłam i żałuję bo kopciuch był dobry i mogłam jeszcze śmiało palić węglem. Wyszło na to, że ta ekologia wcale się nie opłacała.
B.k.
2 lata temu
Najpierw uchwalili bubel prawny (mowa o ustawie) a teraz grożą konsekwencjami i wydają poradniki niby mające pomóc. Kto te ustawy pisze? Kto nad nimi obraduje za nasze pieniądze? Komu to ma służyć? Bo chyba nie nam . Niech lepiej pokażą gdzie kupić ten węgiel i niech nie dają tych przeróżnych dodatków!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (75)
Jan
2 lata temu
Termin 11 sierpnia jest zdefiniowany w ustawie (Dz.U. 2022 poz. 1967): Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Niestety ustawa ta wydaje się działać wstecz i karać tych, którzy w terminie zgłosili deklarację CEEB, a potem ją skorygowali po 11 sierpnia. W lepszej sytuacji są ci, którzy olali wszelkie terminy składania deklaracji CEEB i po terminie zgłosili piec węglowy. Polecam wszystkim podziękować PISowi za robienie z ludzi głupców (vide gadka PIS: "dodatek węglowy jest dla każdego… a nieee… bo jest 1000 absurdalnych kruczków prawnych") przy najbliższych wyborach.
Arek87544
2 lata temu
Bez wniosku ni nie kupicie wkrutce a drony niech kontrolują biede i kary sypią.
Stanlej
2 lata temu
Mieszkam w mieszkaniu czynszowym, złożyłem deklarację na dopłatę do węgla lecz dostałem odmowę bo ADM nie zgłosił w czym palę.Po mojej interwencji ADM wysłał do ceeb zgłoszenie o piecu opalanym węglem. Ponownie wysłałem deklarację i ponownie dostałem odmowę bo ADM przez swoje niedopatrzenie i wysłał zgłoszenie po terminie. Urzędy przesypiają terminy przerzucają się papierami a cierpi niczemu niewinny najemca.
jerzygdansk
2 lata temu
I już wiadomo po co ten "obowiązek" składania "zeznań" o tym czym się ogrzewa mieszkanie. "Posłuszni" dostaną "dodatek" do zakupu aż 3 ton węgla i kupią go za nie więcej niż 2000zł za tonę. "Nieposłuszni" niech się "bujają" i umierają na mrozie, bo węgiel, gaz itp. będzie "zapewniony" tylko dla "posłusznych". Na tym ma polegać bezpieczeństwo energetyczne dla Polaków, wolność i "suwerenność"? "Posłuszni" mają "s.ać ze szczęścia", a "nieposłuszni" "s.ać ze strachu"?
Konrad
2 lata temu
Nie złożyłem deklaracji bo oniej nie wiedziałem .Nie mam czsu sledzi tych ich pierdół jak podatek to wie gmina jak dotrzeć do obywatela albo licznik za wodę spisać ,to jest czyste chamstwo patusy wiedzą jak się po tych mopsach obracać.To powinno nazywać się węgiel dla swoich banda dziadów i nic więcej.Powinienem mieć za to obniżony podatek dlaczego ja mam to finansować
...
Następna strona