Obecnie jedynie około 40 proc. krajów na świecie stosuje zmianę czasu. Najwięcej państw kontynentu europejskiego nadal korzysta z tego systemu. Przykładem krajów, które zrezygnowały z tej praktyki, są Islandia i Białoruś. Wkrótce dołączy do nich również Ukraina, która ostatni raz cofnie zegarki w nocy z 27 na 28 października i na stałe przyjmie czas strefowy — pisze portal Radia Zet.
Nowe regulacje czasowe na Ukrainie
Według portalu Ukrinform, Ukraińcy 27 października o godzinie 4 rano cofną swoje zegarki o godzinę. Efektem tego działania będzie wydłużenie dnia o godzinę. Ukraina rezygnuje ze zmiany z powodów politycznych, ale także istotne są kwestie zdrowotne obywateli. Z tego powodu inne kraje też zdecydowały się na ten krok. Chodzi o zaburzenia biorytmu — pisze serwis merkur.de.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Radio Zet natomiast zaznacza, że skoordynowanie całego kraju z czasem kijowskim ma na celu obronę przed wpływami rosyjskimi na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy. Dokument wskazuje, że wprowadzenie jednolitego systemu czasowego przyczyni się do deokupacji i reintegracji tych obszarów.
Zmiana czasu w Polsce
W Polsce, w trakcie przejścia z czasu letniego na zimowy, obywatele cofają zegarki o godzinę, dokładniej z godziny 3:00 na 2:00. Mówi się wtedy, że zyskuje się dodatkową godzinę snu. Czas zimowy będzie obowiązywał do marca 2025 r. W tym roku przestawienie zegarków nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Debaty na temat zasadności zmiany czasu trwają od wielu lat, również na poziomie Unii Europejskiej, jednak dotychczas nie zapadły wiążące decyzje o rezygnacji z tej praktyki.
Opinie dotyczące zmiany czasu
W programie "Fakt Live", wiceminister klimatu Miłosz Motyka wyraził swoją opinię, mówiąc, że zmiana czasu jest nieefektywna i negatywnie wpływa zarówno na kondycję obywateli, jak i na gospodarkę. Dodał, że należy odstąpić od tej praktyki oraz że będą na ten temat dyskusje z partnerami koalicyjnymi. Zwrócił też uwagę, że po kolejnej zmianie czasu na letni, warto by było, aby ten właśnie system uznać za stały, podkreślając, że jest jeszcze czas na dalsze rozmowy.
Logistyczne wyzwania związane ze zmianą czasu
Przy przesunięciu zegarów na czas zimowy prawie cały ruch pasażerski musi zostać wstrzymany na godzinę, co wymaga od przewoźników wprowadzenia specjalnych rozkładów jazdy. Zmiana czasu wpływa również na działalność firm, które muszą odpowiednio zorganizować pracę swoich pracowników, a w przypadku cofania zegarów, są zobowiązane do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny.