Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

OZE. Energia ze słońca rozkręca się w Polsce, jesteśmy w unijnej czołówce

32
Podziel się:

Coraz więcej osób montuje panele słoneczne, czym napędza się fotowoltaiczny biznes. Skokowy wzrost napędza coraz większa rentowność - instalacje są coraz tańsze, więc szybciej się zwracają. Eksperci dodają, że to dopiero początek, a branża ma gigantyczny potencjał.

Fotowoltaika w Polsce zyskuje na popularności. Coraz szybciej się zwraca
Fotowoltaika w Polsce zyskuje na popularności. Coraz szybciej się zwraca (East News)

W Polsce obserwujemy skokowy wzrost inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Jednak, jak twierdzą eksperci, potencjał tej branży jest ponad sto razy większy - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jak wynika z analizy Banku Ochrony Środowiska, na początku 2020 r. moc działających w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych osiągnęła niemal 1300 MW.

To wzrost o ponad 157 proc. w porównaniu z 2019, a kolejne inwestycje dopiero przed nami. Szacuje się, że w wyniku aukcji OZE przeprowadzonych w grudniu może powstać następne 900 MW mocy solarnych. Eksperci BOŚ wskazują w raporcie, że koszty inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej z fotowoltaiki z roku na rok są niższe, sprawiając, że tego typu instalacje stają się bardziej rentowne.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w latach 2010–2018 średni koszt 1 kilowatogodziny energii słonecznej spadł z poziomu 0,37 dolarów do 0,09 dolarów - czytamy w dzienniku. To oznacza, że koszt wykorzystania energii promieniowania słonecznego do produkcji prądu zmniejszył się w ciągu niecałej dekady o ponad 76 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekompensaty za prąd. "Zniekształcanie cen niczemu nie służy"

Ministerialny projekt krajowej polityki energetycznej zakłada, że źródła fotowoltaiczne osiągną dojrzałość ekonomiczną po 2022 r., tzn. po tym terminie nie będą wymagały wsparcia.

BOŚ szacuje, że instalacja o mocy 40–50 kW kosztuje około 200 tys. zł. Wśród możliwości pozyskania funduszy na ten cel wymienia m.in. udział w programie Energia+. Inne opcje to np. skorzystanie z funduszy unijnych albo kredytu w instytucjach komercyjnych, które mają specjalne oferty na finansowanie zielonych inwestycji.

Jak wynika z zestawienia SolarPower Europe, Polska znalazła się w czołowej piątce unijnych krajów o największym przyroście mocy w elektrowniach słonecznych w 2019 r. Przed nami znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
nie chce mi s...
5 lata temu
To dobry początek ale to za mało. Dziś problemem w Polsce jest gospodarka wodna. Woda nam po prostu ucieka ale dojna zmiana ma inne priorytety. Dawno temu działały w Polsce małe elektrownie wodne. Gdzie one dziś są? Jedyne wyjście to dywersyfikacja źródeł energii, które byłyby blisko odbiorców, a nie przesyły na ogromną skalę. Samowystarczalne domy, miejscowości, itd.
Roro
5 lata temu
Mam dom i place 150 zl za prad miesiecznie.Jak jest sens montowania paneli za 30 tys.Latwo obliczyc za ile lat by mi sie to zwrocilo
cjjj
5 lata temu
Jak płacisz rachunki 300 zł i powyżej to śmiało
NAJNOWSZE KOMENTARZE (32)
aaa
4 lata temu
Nasza sieć jest przestarzała i nie wytrzyma tak rozproszonej produkcji; Już są problemy z utrzymaniem parametrów 253 V i inwertery wyłączają produkcję; zakłady energetyczne rozkładają ręce; tak więc o zwrocie nakładów zapomnijcie; poza tym jak dołożą podatki i akcyzę to będzie wesoło, a że dołożą to jest pewne; tak było 20 lat temu z olejem opałowym: w początkowej facie bez akcyzy kosztował 50 gr a po kilku latach 2 zł;
Body
5 lata temu
Na słabej Ukrainie koszty instalacji paneli podobny, ale zakłady energetyczne skupują prąd od wytwórcy dużo drożej niż same go sprzedają. Więc tam się opłaca, a w Polsce za magazynowanie mojego prądu zabierają mi 28 %. Rząd kopalnie dopłacają dużo do wydobycia aby energia była produkowana z węgla.,a tak jest najdroższy w Europie. Gdzie tu sens i logika.
interiyia.......
5 lata temu
reklamujecie bo niemcy je produkują i nam sprzedają..?
Druh
5 lata temu
Owczy pęd. Ja jeszcze kilka lat zaczekam i zobaczę, kto będzie kupował prąd od zakładów energetycznych i za ile. Jeżeli wszyscy będą mieli swój prąd, to PGE i inne Enee będą sprzedawały taniej albo zamkną się.
Blądynka
5 lata temu
Pytanie czy prąd że słońca też kopie i czy można się jak się świeci na skórę żarówką to się można odpalić na brąz jak na plaży
...
Następna strona