Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Panika zakupowa w Polsce? Wpadliśmy w nią jako pierwsi

Podziel się:

Nie tylko Rosjanie toczą w sklepach walkę o cukier. To też bardzo pożądany produkt w polskich marketach. Podobnie jak mąka, konserwy czy artykuły dla dzieci — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Panika zakupowa w Polsce? Wpadliśmy w nią jako pierwsi
Polacy pierwsi wpadli w panikę zakupową (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jednym z zauważalnych efektów rosyjskiej agresji na Ukrainę było większe zainteresowanie niektórymi produktami w sklepach. Jak pisaliśmy, w niemieckich sklepach z półek znikają m.in. olej i mąka. W Rosji natomiast, po nałożeniu zachodnich sankcji, w sklepach wybuchła panika. Ludzie wykupują tam podstawowe produkty, takie jak cukier czy kasza gryczana.

Okazuje się, że sprawa dotyczy również Polski. Z danych NielsenIQ, na które powołuje się "DGP", wynika, że w przypadku cukru największy wzrost popytu nastąpił w drugim tygodniu wojny. "Wtedy obroty były ponaddwukrotnie wyższe niż w tym samym okresie ub.r. W ubiegłym tygodniu, gdy wojna w Ukrainie trwała już niemal miesiąc, dynamika popytu wyhamowała, ale nadal sprzedaż była o prawie 30 proc. większa niż rok wcześniej" - czytamy.

W przypadku mąki sprzedaż jest cały czas o ponad 30 proc. większa niż przed rokiem, a konserw — o 40 proc. Wyraźnie większa była w pierwszych dniach wojny także sprzedaż artykułów dla dzieci, kobiet i higienicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Panika w sklepach i na stacjach paliw w Wielkiej Brytanii. Kieruzal: brexit przyczyną tego dramatu

Panika zakupowa w Polsce

Eksperci zwracają uwagę, że wzrost obrotów jest po części efektem szybko rosnących cen, a także faktem, iż takie produkty jak oleje czy mąka, często są też kupowane i przekazywane na rzecz pomocy Ukraińcom. "Ale oceniają też, że polscy konsumenci zareagowali na wybuch wojny znacznie szybciej niż inne nacje. Panika zakupowa, jaka przed kilkoma dniami miała miejsce w Rosji, gdzie z półek znikał masowo cukier, i w Niemczech, gdzie w obawie przed problemami z zaopatrzeniem w związku z wojną w Ukrainie kupujący rzucili się na mąkę i olej, w Polsce pojawiła się od razu po wybuchu konfliktu" - podaje dziennik.

Producenci cały czas uspokajają, że w Polsce żywności nie zabraknie. I te zapewnienia sprawiają, że zmniejsza się zaniepokojenie konsumentów. "Dlatego po kilku tygodniach od wybuchu konfliktu za naszą wschodnią granicą dynamika obrotów w sklepach wyhamowała" - pisze "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.