- Każdorazowo na taki kurs wpływa do nas około 2 tys. zgłoszeń. Nabór prowadzony jest dwa razy do roku. Na tę chwilę liczba zgłoszeń znacznie przekroczyła tysiąc i stale rośnie - mówi money.pl Paweł Łukaszewicz, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Trzeba się jednak śpieszyć, bo we wtorek 12 listopada mija termin składania podań na szkolenia. Aby aplikować, wystarczy matura i znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności oraz dobry stan zdrowia. Kandydaci muszą mieć również ponadprzeciętną odpornością na stres.
PAŻP zamierza wyszkolić dodatkowych 139 specjalistów. Szkolenie trwa ok. dwóch lat i kończy je egzamin państwowy organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie w Polsce pracuje około 570 kontrolerów ruchu lotniczego.
Lecieli samolotem. Nagle ich oczom ukazał się niebywały widok. Obejrzyj wideo:
Jak podkreśla Polska Agencji Żeglugi Powietrznej, jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne. - Dziennie kontrolerzy nadzorują 3,5 tys. samolotów. Przyjmując, że na pokładzie każdego podróżuje około 180 osób, można powiedzieć, że na barkach kontrolerów każdego dnia spoczywa bezpieczeństwo 630 tys. ludzi. To mniej więcej tyle, co mieszkańców Wrocławia - zaznacza Paweł Łukaszewicz.
Jak wyglądają zarobki? Jak pisaliśmy w money.pl, mediana wynosi 4,9 tys. zł brutto. 25 proc. kontrolerów zarabia jednak ponad 9,7 tys. zł - wynika z danych serwisu wynagrodzenia.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl