Obniżka będzie dotyczyła wszystkich przedsiębiorców rozliczających się na podstawie cen określonych w cenniku "Gaz Dla Biznesu nr 9".
- Mimo wciąż niestabilnej sytuacji na rynku surowcowym, związanej z najwyższą w historii zmiennością cen paliwa gazowego, utrzymującą się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (m.in. ograniczenia dostaw gazu do Europy przez Gazprom czy agresja Rosji na Ukrainę), PGNiG Obrót Detaliczny podjął decyzję o zwiększeniu poziomu automatycznej obniżki dla klientów biznesowych - informuje Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG OD.
Spółka przypomina jednocześnie, że automatyczne obniżki zostały wprowadzone w połowie stycznia 2022 roku, i to mimo wybuchu wojny na Ukrainie oraz wstrzymania przez Gazprom dostaw gazu do Polski. Do końca maja ceny gazu dla biznesu były niższe o 15 proc.
Dalszy ciąg pod materiałem wideo
Ceny gazu dla biznesu zależą od cen giełdowych
Dla wielu przedsiębiorców obniżki okazały się jednak za niskie, bo nie zrekompensowały drastycznego wzrostu cen gazu. W tym kontekście niedawno informowaliśmy m.in. o problemach Huty Szkła Gloss z Wielkopolski, która kupuje gaz od PGNiG. Z powodu tegorocznych podwyżek gazu, rodzinne przedsiębiorstwo z ponad 50-letnią tradycją będzie musiało ogłosić upadłość.
Dlaczego ceny gazu dla biznesu są tak wysokie? Głównym powodem jest fakt, że przedsiębiorców nie obowiązują - tak jak w przypadku gospodarstw domowych - taryfy na gaz, zatwierdzane przez URE. W efekcie ceny dla nich są wprost zależne od sytuacji na rynku gazu i cen błękitnego paliwa na światowych giełdach.
O obniżki cen dla przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP od dawna upominał się także Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który interweniował w tej sprawie u przedstawicieli rządu.
Przypomnijmy, że rzecznik postulował także, aby obniżka cen gazu wynosiła 35 proc i miała zastosowanie do końca bieżącego roku. - Takie rozwiązanie pozwoliłoby ulżyć polskim firmom i częściowo zniwelować skutki wysokiej inflacji – argumentował wówczas.