Vakula przypomniał, że w ostatnich tygodniach Chorwacja doświadczała na przemian upałów, powodzi i burz. - W nadchodzących dniach temperatura wzrośnie i znów będzie gorąco - zaznaczył.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chorwacki meteorolog ostrzegł, że parująca w gorące dni woda po ostatnim okresie opadów może doprowadzić do szerokiego poczucia dyskomfortu wśród społeczeństwa. Komentując prognozę długoterminową zauważył, że przewidywania dotyczące lipca i sierpnia wskazują na bardzo wysokie prawdopodobieństwo dodatniego odchylenia od średniomiesięcznej średniej temperatury powietrza dla obu miesięcy.
W okresie tym - jak podkreślił - istnieje wysokie ryzyko okresu suchego, spotęgowanego przez mniejsze niż zwykle opady.
Turyści mają dość upałów. Jest nowy wakacyjny trend
Vakula dodał, że średnia temperatura powietrza nie tylko od początku roku, ale także w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest rekordowo wysoka nie tylko na poziomie lokalnym, ale także na globalnym.
Euro w Chorwacji. Jest drożej
Chorwacja spodziewa się w tym roku ponad miliona turystów z Polski. To od lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków naszych rodaków. I choć głównie wybieramy się tam na wczasy i własnym samochodem, rośnie udział podróży lotniczych i krótszych, weekendowych wypadów nad Adriatyk.
Nadciągające upały to niejedyne zmartwienie Polaków. Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy Schengen i przyjęła wspólną walutę euro. Jak to wpłynęło na ceny? - Rzeczywiście są wyższe, jednak nie tyle z powodu przystąpienia do strefy euro, co inflacji w gospodarce - mówi money.pl Kristjan Staničić, prezes Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
Więcej trzeba zapłacić za noclegi, bilet na samolot i paliwo po drodze. Z wyższymi cenami trzeba się też liczyć w sklepach i restauracjach na miejscu. - W tym roku jednak Chorwacja i tak jest o około 20 proc. tańsza niż południe Włoch - przekonuje Staničić.
Na jakie wydatki się przygotować? Filiżanka kawy to około 3 euro, niewiele mniej trzeba zapłacić za gałkę lodów. Pizza albo spaghetti to wydatek od około ośmiu do kilkunastu euro. Burger z frytkami może kosztować do 20 euro. Za litr chorwackiej oliwy, często przywożonej jako konsumpcyjna "pamiątka", trzeba zapłacić przeciętnie od 8 do 15 euro. Piwo w sklepie kosztuje od 1 do 2,5 euro.