Wiceszef MFiPR Jan Szyszko przekazał na konferencji prasowej, że po piątkowej decyzji o odblokowaniu środków europejskich, w przyszłym tygodniu kolegium komisarzy formalnie ją potwierdzi. - Od tego czasu spodziewamy się, że w ciągu około dwóch miesięcy te pieniądze z pierwszego wniosku o płatność z KPO trafią do Polski i zaczną już tutaj pracować - powiedział.
Minister: pieniądze z KPO za dwa miesiące
Chodzi o grudniowy wniosek o pierwszą płatność z KPO na 6,3 mld euro, czyli - jak podkreślił Szyszko - ok. 27 mld zł. - Jednocześnie mniej więcej w tym samym czasie, być może chwilę wcześniej spodziewamy się pierwszych środków z polityki spójności - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceminister wyjaśnił, że w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO, środki europejskie trafią m.in. na finansowanie antysmogowego programu "Czyste Powietrze", na modernizację przejazdów kolejowych i transport kolejowy, a także na sprzęt dla nauczycieli.
KPO dla Polski. Co decyzja KE oznacza dla polskiej gospodarki?
Główny ekonomista PKO BP, Piotr Bujak, ocenił na platformie X, że odblokowania napływu do Polski środków unijnych oznacza m.in. szybszy wzrost gospodarczy i wsparcie dla notowań złotego.
"Implikacje odblokowania napływu do Polski dużego strumienia funduszy unijnych: mocniejsza aktywność inwestycyjna i szybszy wzrost gospodarczy, mocniejsza pozycja zewnętrzna gospodarki (większa nadwyżka rachunku obrotów bieżących i kapitałowych bilansu płatniczego) i wsparcie dla notowań złotego" - napisał ekonomista.
Bujak wskazał, że napływ środków będzie miał też niejednoznaczny wpływ na politykę fiskalną, pieniężną i perspektywy dla inflacji.
"Niejednoznaczny efekt dla finansów publicznych (mniej środków własnych na przeciętny projekt inwestycyjny, ale jednocześnie szansa na więcej projektów, a więc potrzeba większego łącznie wkładu krajowych środków); niejednoznaczny bilans dla perspektyw inflacji (przeważy efekt wzmocnienia popytu czy aprecjacji złotego?); niejednoznaczne wskazanie dla polityki pieniężnej" - napisał ekonomista.
W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała podczas konferencji w Warszawie, że na podstawie uruchomienia reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Decyzje te uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności.