Zgodnie z komunikatem RPP stopa lombardowa utrzymała się na poziomie 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli 5,80 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Styczniowa decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych była zgodna z przewidywaniami analityków rynkowych. Szczegółowe informacje po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zostaną opublikowane na stronie internetowej NBP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prognozy analityków wskazują na możliwe obniżki stóp
- Decyzja RPP nie była zaskoczeniem, ale zgodna z zapowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego i konsensusem rynkowym. Inflacja CPI za grudzień, choć niższa od oczekiwań, wciąż utrzymuje się na podwyższonym poziomie. W RPP występują różnice zdań – część członków dopuszcza możliwość obniżek stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, wbrew jastrzębiej retoryce Glapińskiego - skomentował decyzję Andrzej Gwiżdż, analityk platformy inwestycyjnej Portu.
- Kluczowa będzie marcowa projekcja inflacji oraz ceny energii, które obecnie są zamrożone dla konsumentów do września. Stabilizacja lub spadek cen energii na giełdach może ograniczyć wzrost cen dla konsumentów po odmrożeniu. Szczyt inflacji prognozowany jest na marzec, a później oczekiwany jest jej spadek, szczególnie od lipca dzięki efektowi bazy. Efekt bazy w kwietniu wynika z przywrócenia wyższych stawek VAT w 2024 roku, a lipcowy z częściowego odmrożenia tarczy antyinflacyjnej, co spowodowało wzrost cen w tych miesiącach i w 2025 roku obniży roczną dynamikę inflacji w porównaniu do wysokiej bazy z poprzedniego roku - dodał.
W grudniu eksperci z ING prognozowali, że komunikat po posiedzeniu RPP może zawierać nowe wskazówki dotyczące terminu rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki lub odniesienia do struktury wzrostu PKB w trzecim kwartale poprzedniego roku.