Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pierwsza kara za sprowadzanie zboża. "Liczona w milionach zł"

59
Podziel się:

Na dniach nałożymy pierwszą karę na firmę, która za rządów PiS sprowadziła zboże deklarowane jako techniczne - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Kara będzie liczona w milionach złotych.

Pierwsza kara za sprowadzanie zboża. "Liczona w milionach zł"
Ta kara się za chwilę pojawi - zapowiedział we wtorek wiceminister rolnictwa (zdjęcie ilustracyjne) (East News, Przemek Swiderski, Reporter)

- Na dniach nałożymy pierwszą karę na firmę, która za rządów PiS sprowadziła zboże deklarowane jako techniczne, a później próbowano je wprowadzić do obrotu, wykorzystać do celów konsumpcyjnych czy paszowych. Ta kara się za chwilę pojawi - powiedział w TVP Info wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.

To będzie kara liczona w milionach zł, duża kara dotykająca przedsiębiorstwo, które po prostu złamało prawo - podkreślił wiceminister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22

Zaznaczył, że o szczegółach chce powiedzieć, jak wszystkie decyzję będą już zatwierdzone i podjęte.

Wiceminister zwrócił uwagę, że nie ma definicji "zboża technicznego".

Ktoś pozwolił na to, że najpierw zaczęto używać pojęcia "zboże do celów technicznych", a później zmieniono jeszcze kategorie tej nazwy na "zboże techniczne" - wskazał Krajewski.

Pytany, kiedy zostanie opublikowana lista firm, które sprowadzały zboże do Polski z Ukrainy, Krajewski odpowiedział, że na liście, "która pojawiła się jeszcze za czasów dwutygodniowej pani minister (minister rolnictwa Anna Gembicka)", znalazło się "dużo firm, dużo podmiotów".

- Niektóre dziś żądają przeproszenia przez polski rząd, przez ministerstwo. Ja nigdy nie mówiłem o publikowaniu listy - powiedział wiceszef MRiRW. - Dzisiaj mamy zakazy jasno wpisane i jeżeli ktoś sprowadzał zboże mimo zakazu, mimo embarga na produkty, to musi ponieść odpowiedzialność - dodał.

Nadwyżka zboża w całej UE. Co dalej?

Krajewski poinformował też, że prowadzone są rozmowy z premierem na temat dodatkowych pieniędzy, by przyspieszyć skup i eksport zboża z Polski. - Trzeba dopłacić do tej minimalnej ceny, po której rolnikowi będzie się opłacało sprzedać to zboże, żeby je wywieźć - stwierdził.

Dodał, że prezentowane są różne rozwiązania. - Chcemy znaleźć rozwiązanie systemowe. Nadwyżka jest w całej UE. Nasze porty mogą wywieźć maksymalnie ok. 1 mln ton zboża miesięcznie. Zakładając, że ta maksymalna przepustowość byłaby wykorzystana, to jesteśmy w stanie do żniw czy chwilę po żniwach wywieźć tę nadwyżkę, zwolnić miejsce w magazynach na nowe zbiory - poinformował wiceminister.

Pod koniec lutego br. wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak pytany w TVN24 o listę firm, które sprowadzały do Polski ukraińskie zboże, odpowiedział, że ma listę 570 podmiotów. Pytany o jej publikację, odparł:

- Zobaczymy, ile będziemy mogli pokazać, ale muszę znać wszystkie szczegóły - kto czego ile kupił. Na początku mówiło się, że to są tylko firmy, które kupiły pszenicę, kukurydzę, teraz mamy rzepak - dodał.

Mityczna lista firm. KAS: nie możemy jej ujawnić

W maju 2023 r. ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przyznał, że "ponad 100 tys. ton zboża technicznego wjechało do Polski". - To jest zboże wykorzystywane do biomasy i do peletu. To jest zboże, które zawsze płynęło - rocznie 10 tys. ton. Tu nagle zdarzyło się 100 tys. ton tego zboża. Badamy wszystkie firmy, które sprowadziły to zboże. Nie znaleźliśmy takiej sytuacji, jeśli chodzi o wyniki, badania, żeby to zboże było w jakiś sposób wykorzystywane do innych celów. Też bada to prokuratura w kilku firmach - poinformował wtedy minister.

23 listopada ub.r. prezentującej wyniki kontroli importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Najwyższej Izby Kontroli Marek Adamiak na pytanie, czy NIK zna listę firm zajmujących się tym handlem, poinformował, że Izba otrzymała takie listy, ale nie może ich ujawnić, gdyż objęte są tajemnicą celną.

W odpowiedzi na informację NIK Robert Telus informował, że zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o podanie list firm handlujących zbożem technicznym z Ukrainy. KAS przekazała, że nie może podać list z uwagi na obowiązującą tajemnicę skarbową. Telus podał wówczas, że zwrócił się z wnioskiem do prokuratury o przedstawienie tych informacji i o zgodę na ich upublicznienie. "Mam odpowiedź, że nie mogę takiej listy otrzymać" - stwierdził wówczas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Nick
2 miesiące temu
Jeżeli faktycznie skupowali zboże techniczne a później je sprzedawali jako konsumpcyjne to na karze pieniężnej nie powinno się zatrzymać. Bezwzględna kara więzienia. Niech ujawnią listę tych firm a rynek sam doprowadzi do sprawiedliwości (konsumenci nie kupią ich produktów a firma poniesie gigantyczne straty). Następnym razem każda firma dwa razy się zastanowi zanim zrobi takli przekręt
poinformowany
2 miesiące temu
zboże to tylko wierzchołek góry , z Litwy mamy zalew ofert firm pseudo litewskich , a tak naprawdę kapitału rosyjskiego, nikt na tym nie panuje a karuzela kręci sie dalej .
Dopełniacz !!...
2 miesiące temu
Dotykające (czego?) PRZEDSIĘBIORSTWA! Odmiana przez przypadki to wiedza z IV klasy szkoły podstawowej!
!!!
2 miesiące temu
Polscy muzycy żądają interwencyjnego skupu koncertów, dopłat do instrumentów, preferencyjnych cen na paliwa, ubezpieczeń w KRUS, wcześniejszej emerytury, zwolnienia z VAT i podatku dochodowego, oraz zakazu importu zagranicznych koncertów!
Ewelina
2 miesiące temu
Jak mamy to rozumieć? Że firmy które teraz sprowadzają za tego rządu są bezkarne czy Ci?
...
Następna strona