1. Elon Musk
Zanim Elon Musk stworzył Teslę, SpaceX czy doprowadził do fuzji z firmą Confinity, która odpowiada za PayPala, w wieku 17 lat wyjechał z Republiki Południowej Afryki, gdzie się urodził, do Kanady. Tam otrzymał obywatelstwo dzięki swojej matce, która pochodzi z Kanady. Musk zaczął pracować na rodzinnej farmie, ale szybko poszedł do urzędu pracy i zapytał o ofertę najlepiej płatnej posady. Tak zaczął czyścić kotłownię w tartaku za 18 dol. kanadyjskich za godzinę.
2. Jeff Bezos
Założyciel Amazona, przedsiębiorstwa handlowego z największym internetowym sklepem na świecie, zaczynał od smażenia frytek i burgerów. Stojąc godzinami w McDonaldzie, Jeff Bezos nie miał żadnego kontaktu z klientami - po prostu przygotowywał posiłki. Bo był najmłodszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amerykański magazyn Wired przypomina, że w ten sposób przyszły miliarder zobaczył, jak od środka wygląda handel - smażąc burgery, dostarczał zamówiony produkt, który musiał spełnić oczekiwania klienta. Dlatego - zamiast cieszyć się wakacjami od szkoły - czytał o automatyzacji firmy, o tym, w jaki sposób można wykorzystać sygnały dźwiękowe informujące, kiedy "należy zrobić jajecznicę, przerzucić hamburgery i wyciągnąć frytki z wrzącej kadzi".
3. Bill Gates
Współzałożyciel Microsoftu oraz filantrop już na samym początku kariery zawodowej związał się ze światem IT. Będąc w ostatniej klasie szkoły średniej, Bill Gates został programistą w firmie TRW Systems Group z Vancouver tworzącej wojskowe i cywilne systemy kosmiczne. Studiując na Harvardzie, zarabiał 15 tys. dol. rocznie, co, jak podaje kalkulator inflacyjny amerykańskiej agencji rządowej Bureau of Labor Statistics, dałoby obecnie ok. 75 tys. dol.
Gates dostał się na Harvard, lecz po dwóch latach porzucił uczelnię, żeby założyć Microsoft razem z Paulem Allenem, który następnie został właścicielem klubów NBA i NFL - Portland Trail Blazers i Seattle Seahawks.
4. Warren Buffett
Inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop od lat znajduje się na liście najbogatszych ludzi na świecie Forbesa. Amerykanin w 2008 r. mógł pochwalić się największym majątkiem na całym świecie. A doszedł do niego, zaczynając od roznoszenia dziennika "The Washington Post".
W wieku 15 lat Warren Buffet zgromadził 2 tys. dolarów, z czego 1,2 tys. zainwestował w 40-hektarową farmę. Pewien rolnik dzielił się z nim zyskiem z tej farmy - zauważa portal yahoo!finance.
5. Larry Page
Amerykański programista, współtwórca wyszukiwarki internetowej Google, od zawsze był kreatywny. Po godzinach "dłubał" w sprzęcie elektronicznym, grał też na saksofonie, co, jego zdaniem, wpłynęło na "dziedzictwo szybkiej transmisji danych w Google" - zauważa amerykański Business Insider. Larry Page ukończył studia na Uniwersytecie Michigan (jego ojciec był na tej uczelni profesorem informatyki) oraz doktorat na Stanfordzie, tam poznał Sergeya Brina, z którym stworzył wyszukiwarkę Google.
Pracując w akademiku, zastanawiali się, w jaki sposób można przyspieszyć wyszukiwanie odpowiedniej informacji w internecie.
- Opracowali nowy rodzaj technologii wyszukiwawczej, która wykorzystywała zdolności użytkowników sieci do tworzenia rankingów poprzez śledzenie "linków zwrotnych" każdej strony, czyli liczby innych stron, do których prowadzą odnośniki - czytamy w Encyklopedii Britannica. Następnie Page i Brin zdobyli prawie 1 mln dol. dofinansowania od zewnętrznych inwestorów na prowadzenie badań. Tak powstała wyszukiwarka Google.
6. Sergey Brin
Urodzony w Moskwie Brin, gdy miał pięć lat, wyemigrował razem z rodziną do USA. Brinowie byli do tego zmuszeni, gdyż w ZSRR dochodziło do antysemickich napięć, a rodzina ma żydowskie korzenie.
Sergey Brin uzyskał dyplom z informatyki na uczelni Maryland i udał się do Kalifornii, gdzie na Stanfordzie spotkał Larry'ego Page'a. Zanim do tego doszło, Brin pracował nad algorytmem spersonalizowanej rekomendacji filmów. Próbował też znaleźć sposób na automatyczne wykrywanie przypadków naruszenia praw autorskich.
Brin przy współpracy z Page'em stworzył wyszukiwarkę Google, która odmieniła świat.
7. Mark Zuckerberg
Założyciel Facebooka swoją karierę rozpoczął w szkole średniej od stworzenia odtwarzacza muzyki Synapse. W 2002 r. trafił na Harvard, gdzie przypięto mu łatkę "cudownego programisty".
Będąc na drugim roku studiów, Mark Zuckerberg stworzył program CourseMatch, pomagający studentom w wyborze zajęć na podstawie zapisów innych osób. W ten sposób żacy dowiadywali się, kto jeszcze studiuje na uczelni. Później napisał program Facemash, pozwalający oceniać zdjęcia użytkowników.
8. Meg Whitman
Whitman jest obecnie członkiem zarządu firm Procter&Gamble oraz General Motors. Wcześniej była dyrektorem generalnym Hewlett Packard Enterprise i współtworzyła potęgę eBaya.
Meg Whitman dostała się na Uniwersytet Princeton, gdzie rozpoczęła studia medyczne, po czym zrezygnowała. Podczas wakacji sprzedawała reklamy dla magazynu Princeton, co zachęciło ją do podjęcia studiów ekonomicznych.
9. Oprah Winfrey
Jedna z najbardziej znanych osobowości telewizyjnych na świecie, która w latach 1986-2011 prowadziła talk-show The Oprah Winfrey Show. Łącznie wyprodukowano ponad 4,5 tys. odcinków, a Oprah otrzymała za nie wiele nagród branżowych. Cykl rozmów emitowano w sumie w 149 krajach.
Zanim została gwiazdą telewizji, w wieku 17 lat była sprzedawczynią w sklepie spożywczym.
10. Rihanna
Pochodząca z Barbadosu piosenkarka i aktorka niedawno trafiła na listę światowych miliarderów. Znana na całym świecie artystka stworzyła linię kosmetyków do makijażu Fenty Beauty. Posiada również udziały w firmie bieliźnianej Savage x Fenty.
Kariera Rihanny, a właściwie Robyn Rihanny Fenty, od początku związana była z estradą. Gdy miała 16 lat, odkrył ją amerykański producent muzyczny Evan Rogers, a demo z jej nagraniem trafiło do rąk Jaya-Z, który był prezesem wytwórni płytowej Def Jam Recordings. Jay-Z zaprosił ją na przesłuchanie, po którym podpisała kontrakt na wydanie sześciu albumów studyjnych.
11. Sheryl Sandberg
Była wiceprezes Global Online Sales and Operations Google, była szefowa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, a od 2008 r. szefowa operacyjna Facebooka (Meta) to jedna z najbogatszych kobiet na Ziemi. Jako uczennica liceum dorabiała w sklepie odzieżowym w jednym z centrów handlowych.
Większość czasu spędzała na zapleczu, gdzie nie było dostępu do naturalnego światła, towary nie miały też metek. Sandberg musiała je dopasować do danego ubrania. - Nie było żadnego systemu inwentaryzacji, więc nigdy nie mogłam tego zrobić dobrze - wspominała.
Parę dni temu ogłoszono, że Sheryl Sandberg po 14 latach odchodzi ze stanowiska COO Meta Platforms. Na stanowisku od jesieni zastąpi ją Javier Olivan, który przez lata odpowiadał za rozwój grupy.