Prezes Narodowego Banku Węgier Gyorgy Matolcsy przekazał, że bank centralny Węgier - zgodnie z oczekiwaniami rynku - obniży jednodniową stopę depozytową overnight o 100 punktów bazowych do 17 proc. Jednocześnie bank zdecydował o utrzymaniu stopy bazowej na poziomie 13 proc. Taki krok, wskazujący na rozpoczęcie procesu luzowania polityki pieniężnej w kraju, ma umocnić notowania forinta wobec wysokiej inflacji - pisze agencja Reuters.
Obniżka jednodniowej stopy depozytowej o 100 punktów bazowych na Węgrzech ma wejść w życie 24 maja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Węgry obniżyły stopę depozytową. Pierwsza taka decyzja w Europie
Inflacja na Węgrzech w kwietniu 2023 r. wyniosła 24 proc., a inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) aż 24,8 proc., co oznacza, że węgierskie odczyty nie chcą iść w dół w szybszym tempie, obserwowanym w innych krajach Unii. Rekordowy odczyt inflacyjny w tym kraju wyniósł 25,7 proc. i odnotowano go w lutym 2023 r.
- Problem Węgier polega na tym, że są tam najwyższe stopy procentowe. W tej chwili jest to 13 proc. To wszystko dzieje się w sytuacji, gdy nawet szef banku centralnego Węgier zgłasza zastrzeżenia do polityki premiera Viktora Orbana - komentował w lutym w programie "Newsroom" WP Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.
- Przypomnę, że rząd zdecydował o zamrożeniu cen niektórych produktów, energii czy paliw. Efekt jest taki, że to sztuczne zamrożenie firmy i producenci odbijają sobie w podnoszeniu cen innych produktów. Rząd swoją polityką zatem inflację rozkręca - zauważył Balcer.