Tekst powstał w ramach projektu WP Opinie. Przedstawiamy w nim zróżnicowane spojrzenia komentatorów i liderów opinii publicznej na kluczowe sprawy społeczne i polityczne.
1 grudnia w Europie nowi unijni komisarze objęli swoje stanowiska. Wśród nich Andrius Kubilius, nowy europejski komisarz ds. obronności i przestrzeni kosmicznej.
Innowacja to fundament dobrobytu, jednak Europa zmaga się z dotrzymaniem tempa globalnym konkurentom, przez co wiele osób czuje się pominiętych. Europa musi dążyć do inkluzywnego wzrostu gospodarczego, koncentrując się na zrównoważonej konkurencyjności, bezpieczeństwie ekonomicznym, autonomii i uczciwej rywalizacji – jak zauważył były premier Włoch Mario Draghi w swoim niedawnym raporcie na temat konkurencyjności. Raport ten zaleca, by Europa wykorzystała przestrzeń kosmiczną jako motor wzrostu i narzędzie do stawienia czoła kluczowym wyzwaniom, przyczyniając się do odbudowy jej dobrobytu i pozycji na świecie.
Europa w kosmosie
Europa jest liderem w dziedzinie nauk kosmicznych, obserwacji Ziemi i nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ściśle współpracuje z amerykańską agencją NASA przy międzynarodowych misjach, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
ESA realizuje również własne, wyjątkowe misje, wśród nich teleskop Euclid, który – jestem przekonany – dzięki swoim szczegółowym mapom ciemnej energii i ciemnej materii zapewni przyszłe Nagrody Nobla. Europa udowodniła również swoją wartość w programach takich jak Copernicus – największy na świecie system obserwacji Ziemi, który pozwala identyfikować i ograniczać zmiany klimatu - czy Galileo, system nawigacji satelitarnej bardziej precyzyjny niż amerykański GPS.
I choć te systemy kosmiczne napędzają rozwój różnych sektorów i branż, od rolnictwa precyzyjnego po dostawy paczek, to musimy zrobić więcej, aby zapewnić gospodarczy sukces Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od ponad 50 lat ESA przewodzi europejskim badaniom i rozwojowi w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie wspierając dynamiczny przemysł kosmiczny. W ostatnich latach współpraca ESA z Unią Europejską stała się jeszcze ściślejsza. Z zadowoleniem przyjmuję zdecydowane przywództwo nowego komisarza i popieram jego apel o zwiększenie finansowania w ramach kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych UE. Przygotowując propozycje finansowe ESA na listopad 2025 roku, musieliśmy działać kompleksowo i w pełnej harmonii.
Kosmos ma pomóc w życiu na Ziemi
Europa nie powinna jednak naśladować Stanów Zjednoczonych, Chin czy Indii, uczestnicząc w wyścigu na Księżyc. Unikalnym celem Europy jest wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do poprawy jakości życia na Ziemi.
Zgodnie z raportem byłego prezydenta Finlandii Sauliego Niinistö, dotyczącym cywilnej i wojskowej gotowości Europy, należy wzmocnić powiązania między przemysłem obronnym a sektorem kosmicznym.
Europa może być spokojna – ramy prawne i bezpieczeństwa ESA umożliwiają realizację zadań o podwójnym zastosowaniu oraz projektów związanych z bezpieczeństwem, jeśli zostaną one zlecone przez państwa członkowskie lub Unię Europejską. To ESA stworzyła bezpieczny sygnał wykorzystywany w systemie Galileo, a nasi inżynierowie już pracują nad technologiami takimi jak szyfrowanie kwantowe, cyberbezpieczeństwo czy rządowe komunikacje zabezpieczone.
Aby stymulować innowacje i wzrost gospodarczy, Europa pilnie potrzebuje większego zaangażowania zarówno prywatnych, jak i publicznych inwestycji w sektor kosmiczny. Bazując na wieloletnim doświadczeniu ESA i jej dobrze rozwiniętej sieci inkubatorów przedsiębiorczości, możemy we współpracy z UE stworzyć sieć inwestorów kosmicznych, która obniży bariery wejścia dla funduszy venture capital i private equity.
Świat, który nieustannie zmienia się politycznie i gospodarczo, jest obserwowany z przestrzeni kosmicznej. Na Ziemi przestrzeń kosmiczna jest kluczowa nie tylko dla codziennego życia – od służb ratunkowych po bankowość – ale także dla tworzenia innowacji i bogactwa. Musimy unikać fragmentacji europejskich umysłów, zasobów, budżetów i ambicji. Aby Europa mogła prosperować w nowym porządku świata, musi zjednoczyć się w przestrzeni kosmicznej.
Autorem artykułu jest dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher