Choć koronawirus dotarł na dobre do USA w samej końcówce pierwszego kwartału, wystarczyło to, by doprowadzić do poważnego załamania w gospodarce. Po sześciu latach nieprzerwanego wzrostu PKB w pierwszym kwartale doszło do wyraźnego spadku.
Amerykańska gospodarka skurczyła się o 4,8 proc. w skali roku - wynika z opublikowanych właśnie oficjalnych statystyk. Ostatni raz z większym załamaniem mieliśmy do czynienia podczas wielkiego kryzysu sprzed dekady.
Uderzenie koronawirusa w gospodarkę USA jest nawet większe niż prognozowali ekonomiści. Różne źródła wskazują na średnią prognoz na poziomie 3,5 proc. lub 4 proc. spadku PKB. A jest prawie 5 proc.
CNBC zauważa, że większość ekonomistów już teraz widzi USA w recesji, pomimo tego, że formalnie przyjęło się, że o recesji można mówić dopiero po dwóch kolejnych kwartałach ujemnego wzrostu gospodarki.
Eksperci zwracają też uwagę, że opublikowane dane uwzględniają zaledwie kilka tygodni ekonomicznego zamknięcia spowodowanego przez koronawirusa, a i tak prawdopodobnie nie doszacowują prawdziwych szkód. Niektórzy wieszczą gospodarcze "trzęsienie ziemi" w drugim kwartale.
- Uważamy, że rzeczywistość gospodarcza w pierwszym kwartale była jeszcze gorsza niż pokazują to oficjalne dane - twierdzi Spencer Hill, ekonomista Goldman Sachs, cytowany przez CNBC. Podkreśla, że opublikowane właśnie statystyki są tylko pierwszymi, wstępnymi wyliczeniami, a w okresach kryzysowych zwykle są one mocno orientacyjne.
Ekspert przypomina, że podczas ostatniego kryzysu finansowego pierwsze szacunki spadku PKB w czwartym kwartale 2008 roku pokazały zjazd o 3,8 proc., a później, gdy rząd zebrał wszystkie dane z gospodarki, okazało się, że zaliczyła blisko dwukrotnie mocniejszy spadek.
Ekonomiści przewidują, że najtrudniejszy będzie pierwszy i drugi kwartał. Dopiero w drugiej połowie roku jest szansa na odrabianie strat. Według ostatnich prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB USA spadnie w 2020 roku o 5,9 proc. i dopiero w 2021 roku może liczyć na wzrost na poziomie około 4,7 proc.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie