Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Place zabaw przy blokach podniosą ceny mieszkań

16
Podziel się:

Nowe zasady budowania placów zabaw skomplikują zabudowę działek, szczególnie tych małych w centrach miast, w konsekwencji czego mieszkaniec zapłaci więcej za metr kwadratowy mieszkania - pisze portalsamorzadowy.pl.

Place zabaw przy blokach podniosą ceny mieszkań
Nowe zasady dotyczące budowy placu zabaw wchodzą w życie 1 sierpnia (PAP, Darek Delmanowicz)

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia 2024 r. i mają "ucywilizować" rynek mieszkań.

Zmiana przepisów ws. placów zabaw

Nowela rozporządzenia wprowadza obowiązek budowy placu zabaw dla dzieci przy każdym budynku mieszkalnym, niezależnie od liczby mieszkań, pod warunkiem, że w budynku lub zespole budynków znajduje się więcej niż 20 mieszkań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bodnar pisze do Komisji Weneckiej. "Odwlekanie tematu"

Nowe przepisy precyzyjnie określają również wyposażenie placu zabaw oraz nawierzchnię, która musi spełniać standardy określone w Polskich Normach dotyczących placów zabaw i nawierzchni. Plac zabaw musi być wyposażony w urządzenia dostosowane do różnych grup wiekowych dzieci, umożliwiające zabawę przynajmniej pięciu dzieci na każde 20 mkw. powierzchni placu.

- Nowe regulacje z pewnością spowodują kolejne utrudnienia w możliwości zabudowy działek. W aktualnej sytuacji, gdy jako branża borykamy się z deficytem ziemi w centrach dużych miast, wkrótce przełoży się to na kolejne podwyżki cen mieszkań - mówi dla Portalu Samorządowego Wojciech Nowicki, prezes zarządu spółki PCG GW.

"Być może place zabaw to rzeczywiście świetne rozwiązanie dla mieszkańców, ale taka regulacja przełoży się na mniejszą liczbę mieszkań w nowo powstających inwestycjach, a tym samym na wyższe ceny za metr kwadratowy" - pisze portalsamorzadowy.pl.

Nowe przepisy również ustalają minimalną powierzchnię placu zabaw dla dzieci w zależności od liczby mieszkań:

  • 1 mkw. na mieszkanie, jeśli w budynku znajduje się od 21 do 50 mieszkań,
  • 50 mkw. w przypadku od 51 do 100 mieszkań,
  • 0,5 mkw. na mieszkanie, jeśli w budynku jest od 101 do 300 mieszkań,
  • 200 mkw. przy powyżej 300 mieszkań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Ewa
3 dni temu
Lepiej parkingi, bo nie ma gd,ie zaparkować pod blokami albo małe Parki budować, skóry zalesione.
socjald
3 dni temu
hym... macie janusze co chcieliście... za opluwanego przez was PRL opuściliście wasze wiejskie chałupy i dostaliście za śmieszne kwoty jakieś M... ale to było beeeee... bo uważaliście, ze skore jesteście już w mieście to wam się nalezą salony... ... wiec dziś możecie sobie kopić.... co chcecie...
Ccccc
3 dni temu
Masakra z tymi cenami mieszkań kupiłem z 3 lata temu za 200 tys do remontu dzisiaj już jest warte 400 tys ale narazie wynajmuje i trzymam dla córki bo podejrzewam ze za kilka lat będzie warte z milion przy tych kosmicznych cenach
bagnie nie rz...
4 dni temu
Zarabiając najniższą krajową kiedy kupią młodzi mieszkanie.
Za czasów
4 dni temu
starego ustroju nie ważne czy gorszego, czy lepszego ale było i dużo miejsca między blokami i ławeczki i boiska i place zabaw a nawet gdzieniegdzie górki na sanki Teraz liczy się tylko ilość klatek dla ludzi na m2 powierzchni. Ja chcę być "z wolnego wybiegu" a nie "z chowu klatkowego" a do tego trzeba przestrzeni dla dzieci i dorosłych.