Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Podział budynków na klasy energetyczne. Ministerstwo wskazuje termin

85
Podziel się:

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne wejdzie w życie od początku 2026 r. - zakłada opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt rozporządzenia. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków na klasy energetyczne. Ministerstwo wskazuje termin
MRiT: podział budynków na klasy energetyczne - od 2026 roku (Adobe Stock, DarSzach)

Zmienione przepisy dyrektywy o efektywności budynków (EPBD), które weszły w życie w maju 2024 r., przewidują dwa lata na wdrożenie podziału budynków mieszkalnych na klasy charakterystyki energetycznej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, w Polsce klas będzie osiem - od najwyższej A+ do najniższej G. Podział jest dokonywany ze względu na wartość wskaźnika EP - zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wyrażonego w kWh na m kw. na rok.

Klasy energetyczne budynków. Oto szczegóły

Podział obejmie budynki mieszkalne jedno-, wielorodzinne, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej - opieki zdrowotnej oraz budynki gospodarcze, magazynowe i produkcyjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd bierze się za Fundusz Kościelny. Polacy reagują zdecydowanie

Budynki o ujemnej wartości tego wskaźnika, czyli w praktyce odprowadzające do sieci elektroenergetycznej czy systemu ciepłowniczego więcej energii niż z nich pobierają, otrzymają klasę A+. Klasę A otrzymają budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne o wskaźniku EP poniżej odpowiednio 63 i 59 kWh na m kw. na rok. Budynki tych dwóch klas muszą mieć zerową emisję dwutlenku węgla na miejscu z paliw kopalnych. Budynki jedno- i wielorodzinne o wskaźniku EP odpowiednio powyżej 150 i 140 kWh na m kw. na rok trafią do najniższej klasy G.

Dyrektywa wprowadza też cele podnoszenia charakterystyk budynków, tak by trafiały do coraz wyższych klas.

Szykują się zmiany

Projekt rozporządzenia określa też nową metodologię wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków, sposób sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej, wzory świadectw. Przewiduje się obowiązkowe wprowadzenie tzw. metody godzinowej do obliczania zapotrzebowania na energię, z dopuszczeniem jako wyjątku stosowania metody miesięcznej i godzinowej dla budynków mieszkalnych.

Jak wynika z szacunków grupy Fala Renowacji, ok. 70 proc. z ok. 6,9 mln polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji, a ok. 16 proc. z nich, czyli ok. miliona, to tzw. wampiry energetyczne, które odpowiadają za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii zużywanej we wszystkich. Jednocześnie 30 proc. najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, czyli około 2 mln, odpowiada za ponad połowę tego zużycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(85)
tylko poleksi...
11 min. temu
znowu idiotyczne dyrektywy .Kiedy przestaną obwieszać miasta ogromnymi i okropnymi tablicami za nasze pieniądze które oddajemy
sondor
19 min. temu
Coś z tą klasą energetyczną po prostu "śmierdzi". Żeby ją określić to trzeba zrobić badania, a żeby komuś zlecić te badanIa to trzeba za nie zapłacić i to w skali kraju będą grube miliony =tu pytanie nasuwa się samo -komu na tym zależy i komu te opłaty pójdą do kieszeni!!!
Emeryt69
20 min. temu
A co kogo obchodzi jak kto mieszka ? A za ekologię niech sie wezmą Chiny i USA. My sie nie liczymy w zużyciu. Gdzie macie problem i po co ?
Gibens
23 min. temu
Ta. A za chwilę z tej najniższej klasy będą eksmitować ludzi bo nie opłaca się ich utrzymywać. A to wszystko pod przykrywką unijnej dyrektywy.
S-Syny marnot...
44 min. temu
Debilizm urzędników przeraża nawet najodważniejszego petenta! -Siedzą pierdzą w stołki i wymyślają coraz to nowe okropnie głupie przepisy aby mieć racje stanu i zarobek ! -Przepisy które niczego lepszego nie wnoszą a wręcz odwrotnie kolosalnie komplikują życie
...
Następna strona