Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Polacy przegonili Włochów. Młodzi mieszkają z rodzicami

36
Podziel się:

Zgodnie z raportem GUS "Polska w Unii Europejskiej 2024" w poprzednim roku 52,9 proc. Polaków w wieku 25-34 lata żyło z rodzicami. Pod tym względem Polska przewyższyła m.in. Włochy. Najmniejszy odsetek osób w tym wieku mieszkających z rodzicami odnotowano w krajach skandynawskich.

Polacy przegonili Włochów. Młodzi mieszkają z rodzicami
W 2023 r. ponad połowa Polaków w wieku 25-34 lat mieszkała z rodzicami (Getty Images, Aleksander Kalka)

Coroczny raport "Polska w Unii Europejskiej 2024" gromadzi informacje dotyczące różnych aspektów życia społeczno-gospodarczego, porównując pod tym kątem różne kraje Unii Europejskiej. Z dokumentu opublikowanego w środę wynika, że w 2023 roku przeciętny wiek opuszczenia domu rodzinnego w UE wynosił 27,2 lat dla mężczyzn i 25,4 lat dla kobiet. W Polsce te wartości są nieco wyższe – 26 lat dla kobiet oraz 28,2 lat dla mężczyzn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ludowy mają problem. "PSL musi dołączyć do peletonu"

Polskie mieszkania są przeludnione

Badanie uwzględniało również współczynnik tzw. gniazdownictwa, czyli odsetek osób w wieku 25-34 lat, które nadal mieszkają z rodzicami. Państwa członkowskie Unii podzielono w tej kwestii na pięć kategorii. Polska, wraz z Włochami, Portugalią, Grecją, Słowacją i Chorwacją, znalazła się w grupie o najwyższym odsetku osób mieszkających z rodzicami (od 50 do 64,3 proc.).

Magdalena Ambroch z Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS poinformowała PAP, że dla Polski wartość ta wynosi dokładnie 52,9 proc. - W tej kategorii wyprzedziliśmy Włochy, gdzie wskaźnik wynosi 50,8 proc. Przed nami jest Grecja z odsetkiem 54,4 proc. - wskazała.

Przedstawicielka GUS zwróciła jednak uwagę, że badanie uwzględnia wszystkie osoby mieszkające z rodzicami, w tym te, które muszą się nimi opiekować, mają własne rodziny, są rozwiedzione lub owdowiałe. Różnica w definicji przyjętej w badaniu spowodowała wyższy odsetek "gniazdowników" w porównaniu do badania "Pokolenie gniazdowników w Polsce" opublikowanego na początku lipca. Tamte dane z 2022 r. wykazały, że co trzecia osoba w Polsce, która mieszkała z rodzicami, nie założyła własnej rodziny.

Raport pokazuje również, że w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii odsetek osób w wieku 25-34 lat mieszkających z rodzicami wynosi od 25 do 39,9 proc. Najmniej takich przypadków występuje w Skandynawii – z rodzicami mieszka jedynie od 3,4 do 9,9 proc. Finów i Szwedów w tej grupie wiekowej.

Raport wskazuje również, że wskaźnik przeludnienia mieszkań w Polsce (33,9 proc.) znacznie przekracza średnią unijną (16,8 proc.). Wytyczne zakładają, że w gospodarstwie domowym osobny pokój powinien przypadać jednej osobie dorosłej lub parze. Do 12. roku życia w jednym pokoju mogą mieszkać dwójka rodzeństwa niezależnie od płci, natomiast powyżej 12. roku życia – rodzeństwo tej samej płci.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS podkreśliła, że sytuacja stopniowo się poprawia. W 2022 r. wskaźnik przeludnienia wynosił 35,8 proc., a w 2010 r., kiedy rozpoczęto badanie, aż 47,5 proc. Polska nie wypada najgorzej w UE – na Łotwie i w Rumunii odsetek ten wciąż przekracza 40 proc. - zaznaczyła Ambroch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Reti
3 tyg. temu
Rodziców jak już nie będą w stanie dziećmi się zajmować wyśle się do domu starców i mieszkanko jest. Ludzie wynajmują a potem słyszą co tu szukasz gdy przyjdą po zapłatę. I co im zrobisz. Kiedy mieszkanie to góra złota metody stają się bezwzględne. Dużo by pisać ale kiedy rynek mieszkaniowy to kombajn ściągający pieniądze dla banków sprawa jest trudna. Albo wolność albo kredyt na wynajęcie mieszkania od banku.
Ggg
3 tyg. temu
Polscy niewolnicy. Niebędą mnieć niczego i będą szczęśliwi.
Aśka
3 tyg. temu
Młodym radzę przestać wydawać pieniądze na pierdoły, wziąć się do roboty i nie narzekać. Mam 38 lat, a w wieku 25 wzięłam kredyt i odmawiałam sobie przez pierwsze lata wszystkiego, żeby być na "swoim". Teraz po wzroście cen nieruchomości i zarobków rata jest niska i mogę pozwolić sobie na życie na fajnym poziomie. Młodym też to polecam zamiast jęczenia jak jest ciężko. Naprawdę wystarczy zrezygnować z markowych ciuszków, ajfoników, modnych knajpek i egzotycznych podróży i wziąć się do roboty. Lepszy kredyt niż życie na czyimś garnuszku. Teraz rata i cena nieruchomości może wydawać się straszna, ale zawsze tak było. Za kilka lat będzie już lżej.
KUKU
3 tyg. temu
Czyli jak zawsze - domek kostka młodzi na górze starzy na dole albo działka podzielona na pół
Ciekawski
3 tyg. temu
Kto i za co zakupił mieszkanie w Sopocie Donaldowi Tuskowi?
...
Następna strona