Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Tymczasem za chwilę może pojawić się problem

200
Podziel się:

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła o 120 proc. rok do roku. Na horyzoncie pojawił się jednak problem, o którym pisze Polski Instytut Ekonomiczny. Chodzi o kwestię zapotrzebowania na prąd. Zbiega się to z planowanymi zmianami w przepisach, na których mogą ucierpieć producenci urządzeń.

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Tymczasem za chwilę może pojawić się problem
W 2022 r. w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła (East News, Gerard/Reporter)

Jak czytamy w "Tygodniku Gospodarczym" Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce o 120 proc. w porównaniu z 2021 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

Pompy ciepła popularne w Polsce

Polska w 2022 r. była na ósmym miejscu wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1 tys. gospodarstw domowych. Według danych PORT PC, w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła.

Skąd tak dynamiczny wzrost zainteresowania pompami ciepła? W opinii analityków PIE wynika on z niestabilnej sytuacji na rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie oraz trwającego procesu odejścia od węgla i modernizacji budynków w krajach UE. To właśnie budynki, według danych Komisji Europejskiej, odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych powiązanych z sektorem energii.

Jak wynika z raportu Wspólnego Centrum Badawczego KE z 2019 r., gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania prądu, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16 proc. Najwięcej we Francji - o 65 proc., najmniej w Polsce i Estonii - o 4 proc.

Różnice wynikają z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa. Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE (odnawialne źródła energii - przyp. red.) lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe" - czytamy w opracowaniu PIE.

Ciemna strona pomp ciepła

Analitycy wskazują także, zainstalowanie tak dużej liczby pomp ciepła spowodowałoby wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną o ok. 18 proc. w całej UE. Oprócz tego popyt rozkładałby się nierównomiernie między miesiącami letnimi i zimowymi.

Według KE, w miesiącach zimowych wzrost popytu na energię elektryczną w szczycie zapotrzebowania wzrósłby w krajach UE średnio o 41 proc. Wzrost i nierównomierny rozkład zapotrzebowania na prąd, zdaniem ekspertów, mógłby przyczynić się do niestabilności systemu elektroenergetycznego.

"W rozwiązaniu tych problemów ważną rolę odegra rozbudowa mocy o nowe jednostki oparte na OZE oraz stosowanie instalacji wykorzystujących jednocześnie pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Pozwoli to na odciążenie krajowych systemów elektroenergetycznych podczas szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną" - podsumowuje PIE.

Przypomnijmy, że Unia Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących gazów wykorzystywanych m.in. w pompach ciepła. Z części urządzeń mogą one zniknąć już za kilka lat. Branża przestrzega, że to zbyt krótki okres na znalezienie alternatywy i część producentów może mieć problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(200)
WYRÓŻNIONE
Mario
2 lata temu
Jeżeli pompy ciepła spowodowały taki wzrost zużycia energi elektrycznej to co będzie za 12 lat jak w sprzedaży będą tylko samochody elektryczne? Jak duże będzie zużycie prądu?
SQRT
2 lata temu
Wszystkie te rozwiązania samochody elektryczne, pompy ciepła, panele potrzebują prądu do działania. Wytłumaczenie dla laików, bez otoczki technicznej - póki co nie ma rozwiązania, które wyprodukuje tyle prądu aby się samo zasilić i oddać energię do zasilania czegoś jeszcze bo musiałby produkować więcej niż 100% prądu XD co jest nie możliwe bo jak wiemy "perpetuum mobile" nie istnieje. Nawet elektrownie potrzebują prądu do działania ... atomowe, węglowe, słoneczne, wodne, wiatrowe i wszystkie inne. Są takie współczynniki jak PZW (poziom zużycia własnego) a dla poszczególnych typów elektrowni dodatkowe ważne współczynniki np. dla turbin wiatrowych współczynnik mocy Cp i moc uzyskiwana Pw i póki co najlepiej "opłacalne" w stosunku koszty produkcji - ilość produkowanej energii - ilość zmarnowanej energii elektrownie to węglowe i atomowe. To, że zmniejszymy emisję CO2 z kominów i rur wydechowych oznacza tyle, że zwiększymy tylko emisję z kominów elektrowni bo zwiększy się zapotrzebowanie na prąd. I póki nie ma co najmniej jednej atomówki na województwo to możemy sobie pomarzyć o "eko planach" a potem pojawi się problem utylizacji odpadów "ryby w Odrze już się martwią". Niemcy są tak eko, że już odpalają kolejne elektrownie węglowe a Chiny planują budowę kolejnych elektrowni węglowych o łączne mocy ~220GW więc więcej niż cała UE obecnie. Więc ja dziękuję nie mam zamiaru poświęcać swojej jakości życia i podnosić sobie sztucznie kosztów życia na różne opłaty z "4 liter wzięte" dla innych albo wszyscy odchodzimy od węgla albo nikt. Głupie wymysły eko terrorystów opłacanych przez Rosję i Chiny w celu osłabienia gospodarek państw europejskich.
EkoTerror
2 lata temu
Cała Europa to mniej niż 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych! Piszecie o zmniejszeniu w Unii o 16 procent a to mniej niż 1% w skali świata. Lepiej zacznijcie wywierać naciski na Chiny i Stany bo te 2 kraje odpowiadają za 75 procent emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Dajcie ludziom normalnie żyć!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (200)
Sambucus
12 miesięcy temu
XXI wiek to era technologii, a u władzy sami dyletanci po historii, politologii, socjologii i pożal się Boże prawa itd. Ci wyznawcy ciemnogrodu nie są wstanie ogarnąć problemów technicznych współczesnego Świata. Kiedy w Sejmie zasiądzie większość specjalistów od wytwarzania? Ludzie przystający do rzeczywistości. KIEDY?
Gregorio
rok temu
Nierzetelne informacje.od kilku lat w pompach ciepla stosuje się gaz propan ktory nie jest problemem tak jak gazy fluorowe dla ktorych wdpolczynnik oddzialywania na warstwr ozonowa to ok 2000 ,przy nowych pompach napelnianych propanem jest to 3 !
Gruszenka
rok temu
lumpy wszyscy widza, co reklama widzi, ze czytasz chalupy, bardzo dobry kierunek dla zielonych. bez gaci po shorting NYSE
Gruszenka
rok temu
Hamaki i do bloku.
Gruszenka
rok temu
Panstwo Ciesle im wytlumacza, nie ma krwi. Toz mlotek ich pozabija.
...
Następna strona