49,9 proc. "zdecydowanie" popiera takie podejście, a 15,9 proc. raczej się z nim zgadza. Przeciwnego zdania jest 16,5 proc. ankietowanych, w tym 13,2 proc. "zdecydowanie" nie zgadza się z taką tezą, a 3,3 proc. – raczej się nie zgadza. Nie ma w ogóle zdania w tej sprawie aż 17,6 proc. wyborców. Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 2-2-3 grudnia 2022 r.
Elektorat PiS-u podzielony
"Rzeczpospolita" informuje, że 32 proc. wyborców koalicji rządzącej zgadza się z tezą, że ceną za odblokowanie KPO może być nawet rozpad koalicji rządzącej. Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 39 proc. ankietowanych. Nie ma zdania w elektoracie PiS blisko jedna trzecia wyborców.
Prawie jednomyślni są wyborcy opozycji. Odblokowania KPO za cenę koalicji chce 84 proc. ankietowanych. W tej grupie zwolennikami odwrotnej tezy jest tylko 7 proc. wyborców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konflikt w rządzie narasta
Konflikt na linii Solidarna Polska - PiS oraz Zbigniew Ziobro - Mateusz Morawiecki jest coraz bardziej widoczny. Obie strony nie próbują nawet tego ukryć. Główną osią sporu jest kwestia podejścia do Unii Europejskiej.
Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Unia wstrzymuje środki w związku z niewywiązaniem się Polski z ustaleń dotyczących tzw. kamieni milowych. Podczas gdy Morawiecki próbuje dojść do kompromisu z Brukselą, aby otrzymać pieniądze, partia Ziobry przekonuje, że rząd nie powinien robić najmniejszego kroku wstecz.
Gorąco w rządzie. Piszą już o tym zagraniczne media
KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".
Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.
- Rozmowy w sprawie wypłaty pieniędzy na Krajowy plan Odbudowy są w takim momencie, że, można powiedzieć, zbliża się decyzja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w TVP3 Gorzów Wielkopolski.